Czym jest enteropatia?

Gdy śluzówka elita jest zniszczona, zmniejsza się produkcja enzymów, pogarsza się trawienie oraz wchłanianie składników pożywienia.

Kiedy możemy podejrzewać enteropatię?

U dzieci, które – choć przyjmują regularne posiłki i na brak apetytu nie narzekają – nie przybierają na wadze, nie rosną, a poza tym często wymiotują i doskwiera im biegunka.

Nie jesteś pewny, czy Twoje dziecko cierpi właśnie na tę chorobę?

Nic trudnego. Wystarczy udać się do lekarza. Enteropatię stwierdza się za pomocą biopsji jelita cienkiego. Jego wynik wskazuje na obecność wysepkowatych zniszczeń kosmków jelitowych, nacieków limfocytarnych i eozynofilowych.

Czym jest enteropatia?

Skąd się bierze enteropatia?

Schorzenie to najczęściej spowodowane jest to podawaniem dziecku mleka krowiego. Należy mieć bowiem na uwadze, iż mleko podawane w niemowlęctwie – choć samo w sobie nie jest alergenem – ułatwia nietolerancję na inne pokarmy i pogarsza ogólne trawienie. A niestrawione, duże cząstki białka, które wnikają do krwi, mogą powodować uczulenie.

Efekt? W wyniku nakładającej się infekcji i stosowania antybiotyków może dojść do wtórnej nietolerancji glutenu oraz inwazji mikroorganizmów, takich jak m.in. pasożyty lub wirusy.
W przypadku przewlekłych biegunek u dzieci – po diagnostycznym wykluczeniu celiakii, eliminacji pasożytów i Helicobacter pylori – wystarczy wyłączyć z diety szkodliwe pokarmy wskazane odpowiednimi testami.

Jeśli nie ma natomiast możliwości wykonania testów, należy wywołać objawy choroby. Jak? Za pomocą ekspozycji na kolejne pokarmy. Na podstawie rezultatów należy następnie ułożyć odpowiednią dietę.