Czy joga wspomaga leczenie astmy?

 Przez lata uważano, iż joga może okazać się pomocna w łagodzeniu objawów astmy, jednak wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Duisburg-Essen stanowczo temu przeczą.

Czy joga pomaga w łagodzeniu objawów astmy?

W związku z tym, iż  jednym z kluczowych elementów jogi jest kontrolowanie oddechu, przez wiele lat ćwiczenia wywodzące się z Indii traktowano jako uzupełnienie leczenia dychawicy.  Wprawdzie nie są one całkowicie bezwartościowe, ale korzyści, jakie z nich płyną, nie są tak spektakularne, jak oczekiwano. Podobne rezultaty można uzyskać, decydując się na jakąkolwiek inną formę ćwiczeń oddechowych.

Pomimo mało obiecujących wyników badań naukowcy nie namawiają astmatyków do porzucenia jogi.  Jeśli ćwiczenia oddechowe przynoszą u nich choć minimalną poprawę, warto je kontynuować. Nie należy jednak ograniczać leczenia astmy wyłącznie do jogi, ponieważ  chorobę można kontrolować tylko wówczas, gdy przyjmujemy steroidy wziewne.

Skuteczne metody leczenia astmy

Astma stanowi ogromne wyzwanie dla medycyny XXI wieku, szacuje się, że z tą przypadłością boryka się 25 milionów osób. Choroba ta manifestuje się uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem, świszczącym oddechem i zadyszką.

 Czy joga wspomaga leczenie astmy?

Na szczęście przebieg astmy można kontrolować, stosując się do zaleceń lekarza. Jeśli podejrzewasz, że dokuczliwe dolegliwości mają związek z astmą, zapisz się na wizytę o specjalisty. Choć dychawicy nie można całkowicie wyleczyć, nowoczesne leki pozwalają złagodzić jej przebieg i zapomnieć o trudnościach z oddychaniem.  Wielu chorych obawia się skutków ubocznych, które towarzyszą przyjmowaniu steroidów wziewnych. Na szczęście leki obecne na rynku są o wiele bezpieczniejsze od swoich poprzedników.   Oprócz regularnego przyjmowania medykamentów, należy pamiętać o unikaniu skupisk dymu, kurzu i pleśni.  Wspomniane czynniki mogą zaostrzyć przebieg astmy.

Niespodziewany atak astmy – co robić?

Co zrobić, gdy pomimo przestrzegania zaleceń lekarza, dojdzie do ataku astmy? Aby lepiej zrozumieć zasady postępowania, warto zdefiniować atak astmy.  Pod terminem tym kryje się gwałtowne zaostrzenie choroby spowodowane napięciem mięśni wokół dróg oddechowych.  W trakcie ataku dochodzi do opuchnięcia błony dróg oddechowych i zwiększenia ilości wydzieliny. Pojawia się również stan zapalny. W następstwie opisanych zmian chory z trudnością oddycha.

Zdarza się, iż objawy astmy przez lata nie dają o sobie znać, by przypomnieć o sobie w najmniej spodziewanym momencie. Do wystąpienia ataku może przyczynić się intensywny wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, a nawet kurz. W sytuacji, gdy atak przybiera ostrą postać,  konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna, w  pozostałych przypadkach choremu powinno pomóc szybkie zażycie leków.

Marlena