Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Terminem alergia określamy niewłaściwą reakcję układu immunologicznego skierowaną przeciwko niegroźnej substancji np. sierści psa. Do najczęściej spotykanych objawów uczulenia zaliczamy katar, kaszel, zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu i wysypki.  Choć zazwyczaj alergia nie jest groźna, utrudnia normalne funkcjonowanie.  Śmiertelne zagrożenie niesie ze sobą anafilaksja, czyli nagła i gwałtowna reakcja o podłożu alergicznym o charakterze ogólnoustrojowym. U osoby, u której wystąpił wstrząs anafilaktyczny, jednocześnie obserwuje się kilka różnych dolegliwości np. swędzącą wysypkę, trudności z oddychaniem i wyraźny spadek ciśnienia tętniczego.

Co najczęściej uczula Polaków?

Z przeprowadzonych badań  wynika, iż 40% Polaków zmaga się ze schorzeniem o podłożu alergicznym. Na  wystąpienie uczulenia w sposób szczególny narażone są osoby, które mieszkają w dużych miastach. Wynika to ze stopnia zanieczyszczenia powietrza. Jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń i zaczniemy wprowadzać działań proekologicznych,  z roku na rok będzie przybywać alergików.  Choć uczulać może praktycznie wszystko, począwszy od kurzu, a skończywszy na wodzie, wyróżniamy grupę najczęściej spotykanych alergenów. Należą do niej roztocza, pyłki roślin oraz zarodniki pleśni.

Choć walka z alergią w głównej mierze opiera się na eliminacji alergenu z otoczenia chorego i zażywaniu leków antyhistaminowych w okresie zwiększonej ekspozycji na alergeny, w łagodzeniu objawów uczulenia pomocne mogą okazać się zioła.

Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Zioła – szkodzą czy pomagają alergikom?

Jak to możliwe, że zioła leczą alergię, skoro pyłki roślin należą do najczęściej spotykanych alergenów? Kluczową rolę w fitoterapii odgrywa sposób podania ziół. Napary i wywary roślinne mogą okazać się pomocne w zwalczaniu dolegliwości o podłożu alergicznym, ponieważ bardzo często zawierają one kwercetynę. Ten cenny związek chemiczny zaliczany do flawonoli i stosowany jako naturalny barwnik tkanin bawełnianych, hamuje syntezę histaminy, czyli substancji odgrywającej kluczową rolę w kształtowaniu odpowiedzi alergicznej. Kwercetynę znajdziemy w ziołach takich jak lukrecja, świetlik, dziurawiec czy krwawnik.

Lukrecja gładka  hamuje syntezę histaminy

Lukrecja gładka w dwojaki sposób zwalcza objawy alergii. Z jednej strony przyczynia się do poprawy pracy systemu odpornościowego, z drugiej hamuje syntezę histaminy, czyli mediatora stanów zapalnych.  Lukrecja gładka znalazła zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Przynosi świetne rezultaty w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz schorzeń o podłożu alergicznym, vide łuszczyca. Ponadto  kosmetyki zawierające ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej są zalecane osobom cierpiącym na trądzik, ponieważ wykazują działanie przeciwbakteryjne.