atopowe zapalenie skóry

Proszki do prania – źródło alergenów

Stwierdzono u ciebie atopowe zapalenie skóry? Uważaj nie tylko na kosmetyki, ale też na płyny, w których płuczesz ubrania. Popularne proszki stanowią źródło potencjalnych alergenów, ponieważ oprócz środków powierzchniowo czynnych zawierają również syntetyczne barwniki i kompozycje zapachowe. Przy wrażliwej skórze należy ostrożnie wybierać środki czystości. Wydaje ci się, że podczas prania wszystkie chemikalia zostały wypłukane? Niestety, wiele substancji wnika w głąb tkaniny i może ujawnić swoje drażniące oblicze, gdy założymy bluzkę. W drogeriach oraz supermarketach sięgaj po hipoalergiczne płyny i proszki. Choć orzechy piorące uczulają rzadziej niż tradycyjne proszki, warto pamiętać, iż nawet one mogą wywołać reakcję o podłożu alergicznym.

Dermokosmetyki w pielęgnacji skóry atopowej

W związku z tym, iż skóra atopowa jest pozbawiona warstwy ochronnej, potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Wśród dermokosmetyków można znaleźć produkty bogate w ceramidy, cholesterol oraz kwasy tłuszczowe. Pozostawiają one na ciele powłoczkę, która chroni skórę przed utratą wody. Choć żadna emulsja nie wyleczy nas z AZS, odpowiednio dobrana może zwiększyć komfort życia chorego. Gdy skóra jest nawilżona, ustępuje uciążliwy świąd i zmniejsza się ryzyko infekcji. To właśnie zakażenia wymienia się do najczęstszych powikłań egzemy. Ciągłość naskórka chroni nas przed mikroorganizmami chorobotwórczymi, gdy zostaje przerwana, drobnoustroje mogą wniknąć do organizmu i swobodnie się namnażać. Choć kosmetyki apteczne są droższe od drogeryjnych, nie należy na nich oszczędzać. Popularne balsamy oprócz substancji nawilżających i natłuszczających, zawierają również substancje potencjalnie drażniące. W przypadku skóry atopowej należy bezwzględnie unikać sztucznych barwników oraz syntetycznych kompozycji zapachowych.

Bliska ci osoba zmaga się z AZS? Nie panikuj, przestrzegając powyższych zasad można złagodzić przebieg choroby. Warto też pamiętać, iż atopowe zapalenie skóry czasem ustępuje samoistnie. Osoby, które w dzieciństwie zmagały się z tą przypadłością, w dorosłym życiu często o niej zapominają. Mimo iż przeprowadzono wiele badań, egzema wciąż skrywa wiele tajemnic. Dlaczego niektórzy z niej wyrastają? Być może za jakiś czas poznamy odpowiedź na to pytanie.