MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Co warto wiedzieć o skórze atopowej?


atopowe zapalenie skóry

Wraz z postępem cywilizacyjnym wzrasta komfort życia, ale też pojawiają się wcześniej nieznane choroby. Nasi przodkowie praktycznie nie mieli do czynienia ze schorzeniami o podłożu alergicznym, ponieważ żyli w czystym, nieskażonym środowisku. Co warto wiedzieć o skórze atopowej? Jak złagodzić objawy tej dokuczliwej choroby? Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem atopika.

„Unikaj tego, co ci szkodzi” – to powiedzenie doskonale sprawdza się w przypadku schorzeń alergicznych, ale nie wszystkie czynniki można wyeliminować ze swojego życia. Drażniące żele pod prysznic zawsze możemy zamienić na olejki myjące, ale co zrobić z wszechobecnymi spalinami? Choć z atopowym zapaleniem skóry nie możemy rozprawić się raz na zawsze, wcielając w życie kilka zasad, możemy złagodzić przebieg choroby. W przypadku egzemy największy problem stanowi uporczywy świąd, ten pojawia się wówczas, gdy zewnętrzna powłoka naszego ciała jest sucha i popękana. W przypadku AZS odpowiednio dobrane kosmetyki odgrywają niezwykle istotną rolę. Musisz jednak pamiętać, iż nawet najlepszy balsam niewiele zdziała, jeśli będziesz zapominał o jego aplikacji.

Skóra – naturalna bariera ochronna

U osób zdrowych skóra pełni rolę naturalnej bariery ochronnej. W sposób mechaniczny zapobiega przedostawaniu się do organizmu obcych substancji, w tym pyłków i detergentów. Gdy na ciele pojawiają się zmiany dermatologiczne, zostaje otwarta furtka dla alergenów. Organizm broni się przed potencjalnym niebezpieczeństwem, uruchamiając kaskadę reakcji. Dlaczego tak ważna jest warstwa lipidowa, która pokrywa naskórek? Można porównać ją do alarmu, który chroni dom przed wizytą nieproszonych gości. W skład warstwy lipidowej wchodzą defenzymy, czyli substancje o działaniu antybakteryjnym, które zapobiegają namnażaniu mikroorganizmów. Z kolei ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe zapewniają skórze nawilżenie. Gdy warstwa lipidowa zostaje naruszona, np. wskutek stosowania silnych detergentów, zewnętrzna powłoka ciała pęka i tym samym stajemy się podatni na infekcje.

Ads code goes here

atopowe zapalenie skóry

Informacje o skórze atopowej

Atopicy często zadają sobie pytanie, dlaczego choroba dosięgła właśnie ich i jakie są jej przyczyny. U niektórych osób egzema ma podłoże genetyczne. DNA jest nieustannie narażony na uszkodzenia, warto jednak pamiętać, iż większość zmian zostaje wyeliminowana przez mechanizmy naprawcze. Niestety, wspomniany system nie jest idealny, czasem popełnia błędy i przypadkowe zmiany nie zostają usunięte. Jeśli dojdzie do nich w obrębie gamet (plemników lub jajników), mutacja może zostać przekazana potomstwu. Osoby, u których gen kodujący filagrynę uległ uszkodzeniu, są predysponowane do atopowego zapalenia skóry. Wspomniane białko odpowiada za prawidłową budowę naturalnych czynników nawilżających, wytwarzanych przez nasz organizm.

Nie bez znaczenia pozostają również warunki, w jakich żyjemy. Jeśli na co dzień stykamy się z substancjami o działaniu drażniącym, istnieje ryzyko, że ujawni się u nas nabyta postać choroby. Wydaje ci się, że nic ci nie grozi, ponieważ do mycia podłogi zakładasz rękawiczki? Nic bardziej mylnego, nawet niewinnie wyglądające chusteczki dla niemowląt mogą okazać się szkodliwe dla skóry. Często przecierasz skórę niemowlaka? Po każdym kontakcie z chusteczkami pokryj dłonie warstwą kremu nawilżającego, w ten sposób zabezpieczysz skórę przed spierzchnięciem i spękaniem.

Strony: 1 2

Jeden komentarz
  1. Izabela Matuszewska

    16 czerwca 2015 at 20:54

    Rzeczy mojego dziecka piorę w płatkach mydlanych,jest to bardziej uciążliwe niż w proszku czy płynie,ale przynosi efekty.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij