Co to jest skaza mleczna?

Czym jest skaza mleczna?

Skaza mleczna to dolegliwość, która występuje przede wszystkim u dzieci, chociaż nie tylko – dotyka także dorosłych. Najczęściej pojawia się w czasie kilku pierwszych miesięcy życia i statystycznie jest najpowszechniej występującym rodzajem alergii wśród dzieci. Skaza mleczna nie dotyczy jedynie mleka, jest ona także często powiązana z nietolerancją np. na kurze jaja. Skazą białkową nazywa się zazwyczaj zróżnicowane objawy alergii pokarmowych, które najczęściej przyjmują postać typowego, atopowego zapalenia skóry. Dla rodziców dzieci dotkniętych tym schorzeniem, podnoszącą na duchu wiadomością będzie to, że przy ścisłej współpracy z lekarzem w większości przypadków skazę mleczną da się wyleczyć.

Jakie są objawy skazy mlecznej?

Skaza mleczna jest zaburzeniem trawienia – są to problemy związane z przetwarzaniem białka (rozbijaniem go na aminokwasy), co niestety okazuje się bardzo niefortunne, ponieważ jest ono elementarnym budulcem organizmu. Z uwagi na to, że układ pokarmowy nie jest w stanie przyswoić białka, pojawiają się różnego rodzaju skutki uboczne, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia przewodu pokarmowego czy też poważnego nadwyrężenia układu odpornościowego.

Co to jest skaza mleczna?
Objawy skazy mlecznej są takie jak w przypadku innych odmian atopowego zapalenia skóry. U najmłodszych dzieci zmiany skórne występują głównie na rączkach, nóżkach, twarzy, szyi, a także tułowiu. Z kolei u niemowląt objawy skazy białkowej możemy zaobserwować najczęściej na policzkach – stają się one błyszczące i rumiane, a samo dziecko sygnalizuje, że odczuwa w tym miejscu ból. Do najczęstszych zmian skórnych w tym przypadku zaliczyć możemy nieduże, łuszczące się płaty skóry oraz zaczerwienienie połączone ze swędzeniem.

Jakich produktów spożywczych należy unikać przy skazie białkowej?

Z oczywistych względów przede wszystkim unikać należy mleka krowiego. Zdarza się, że objawy uczuleniowe mogą wystąpić również po spożyciu:

  • jajek,
  • owoców cytrusowych,
  • kakao,
  • niektórych gatunków mięsa.