nadmiar histaminy w organizmie

Analizując reakcje po przyjmowanych pokarmach i napojach oraz lekach (w formie dzienniczka) warto odnotować, kiedy i po czym wystąpiły bóle głowy, kolki, burczenie w brzuchu, biegunka, zmęczenie, zawroty głowy czy reakcje skórne, biorąc pod uwagę choroby alergiczne, żołądkowe i jelitowe.

W prostym badaniu krwi określa się aktywność DAO (w surowicy krwi – im aktywność jest mniejsza tym nietolerancja histaminy występuje z większym prawdopodobieństwem) i bada stężenie histaminy i wit. B6, od której zależny jest enzym rozkładający histaminę. Po niskohistaminowej diecie, trwającej 2-4 tygodnie, badania te powtarza się. Widoczna poprawa powinna nastąpić już po 2 tygodniach.

Ale granica tolerancji jest inna u każdego z nas. Także zawartość histaminy zmienia się w produktach spożywczych – w zależności od dojrzałości produktu czy warunków przechowywania.

Co musisz wiedzieć o nadmiarze histaminy w organizmie?Poza dietą wskazane jest

  • przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków uwalniających histaminę
  • stosowanie leków przeciwhistaminowych do krótkotrwałego zwalczania objawów (blokery receptora H1), działające przy nieżycie nosa, w objawach skórnych, bólach i zawrotach głowy
  • przyjmowanie wit. B6 (działającej jako koenzym) i wit. C (niwelującej skutki histaminy w organizmie)
  • prowadzenie na stałe dzienniczka, w którym zapisujemy co przyjmujemy w ciągu doby.

Czytaj więcej w książce Dieta antyhistaminowa Wyd. PZWL