nadmiar histaminy w organizmie

Niektóre leki i alkohol mogą zablokować lub zwiększyć uwalnianie histaminy. Leki przyjmowane w leczeniu astmy, reumatyzmu, nadciśnienia tętniczego, przeciwbólowe i antybiotyki blokują mechanizmy rozkładające histaminę; tak działać może również kakao, czarna herbata i napoje energetyzujące z teobrominą. Niestety nie ma leków zwiększających aktywność tych mechanizmów rozkładu.

Dodatkowo spożywanie pokarmów szczególnie bogatych w histaminę także podnosi jej poziom w organizmie. Histaminę uwalniają, zwiększając jej stężenie we krwi, także cytrusy i truskawki.

Nietolerancja histaminy

zbadana została dopiero 11 lat temu – na bazie badań alergików, u których testy alergiczne wypadają ujemnie. Nietolerancja histaminy występuje u 1% populacji (czyli w Polsce niemal 390 tys. osób), z czego 80% to kobiety w wieku ok. 40 lat, wchodzące w fazę zmian hormonalnych; nietolerancja rzadko dotyczy dzieci – chyba że występują u nich predyspozycje genetyczne i w rodzinie kilka osób cierpi z tego powodu.

Objawy nietolerancji histaminy są bardzo zbliżone do objawów alergii – ale nie jest to reakcja alergiczna, gdyż przeciwciała nie są wytwarzane. Dlatego mówi się w tym przypadku o tzw. pseudoalergii.
Histamina, występująca niemal w każdym pożywieniu, występując w nadmiarze wnika do krwi przez błonę śluzową jelit i dociera do różnych narządów, drażniąc komórki. Katar sienny i astma także wywołują uwolnienie dużej ilości histaminy, poza tą wytworzoną przez komórki i tą z pożywienia.

Co musisz wiedzieć o nadmiarze histaminy w organizmie?Jak rozpoznać nietolerancję histaminy?

Długotrwałe, nawet wieloletnie biegunki i bóle głowy powinny być pierwszym sygnałem tej nietolerancji, ale trzeba wówczas wykluczyć choroby powodujące zahamowanie wytwarzania mechanizmów rozkładu histaminy (DAO) – czyli choroby jelit, wątroby czy nerek, które odpowiadają za odtruwanie organizmu czy nietolerancję laktozy i fruktozy.