ciąża u kobiet z padaczką

Ciąża to wyjątkowy stan kobiety. Niektóre z pań długo czekają na moment, w którym ich ciąża zostaje potwierdzona przez lekarza i można czekać na poród. Jednak ciąża nie zawsze przebiega w pełni prawidłowo. Wszelkie choroby oraz różne czynniki wpływają na rozwój płodu. Wśród nich jest epilepsja. Jak przebiega ciąża u kobiet z padaczką?

Ciąża – wyczekiwany czas

Niektóre pary starają się o dziecko przez długi czas. Inne próbują in vitro, a jeszcze inne muszą pogodzić się z faktem, że nie będą mieć biologicznych dzieci. Ciąża jest dla kobiety wyjątkowym stanem, kiedy w jej łonie powstaje nowe życie. Zmienia się sylwetka oraz odczuwanie bodźców, smaków i zapachów, na co wpływ ma gospodarka hormonalna. Prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 9 miesięcy. I choć lekarz prowadzący, podaje nam przypuszczalną datę porodu. W większości przypadków, dziecko rodzi się 2 tygodnie po lub przed terminem, co jest zupełnie normalne.

Ciąża u kobiet z padaczką

Sytuacja jest prosta, gdy płód prawidłowo się rozwija, matka dziecka jest zdrowa i nie odczuwa silnych dolegliwości związanych z nowym stanem. Ale nie zawsze ciąża przebiega książkowo, na co wpływ maja wszelkie czynniki. Dawniej odradzano kobietom chorym na epilepsję zachodzenia w ciążę. Obecnie panie z padaczką, śmiało mogą podjąć taką decyzję, jednak wtedy wymagają specjalnej opieki prenatalnej. Osoba chora na padaczkę musi przygotować się do ciąży, co wymaga niekiedy zmiany w przyjmowanych lekach. Odpowiednie przygotowanie pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań i zaburzeń rozwojowych dziecka. Już przed ciążą, lekarze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego, podjęcia aktywności fizycznej i rezygnacji z używek. Przy padaczce, zapłodnienie może być nieco utrudnione, ponieważ chore kobiety mają zwykle nieregularne cykle miesiączkowe.

epilepsjaKobiety chore na padaczkę są narażone na liczne komplikacje, jak nudności, anemię, krwawienia z pochwy, oddzielenie łożyska czy przedwczesny poród. Dzieci urodzone w wyniku takiej ciąży, mogą mieć niską masę urodzeniową, co oddziałuje niekorzystnie na ich dalszy rozwój. Każdy przypadek jest wyjątkowy. U jednej kobiety, objawy padaczki mogą zmniejszyć się w trakcie ciąży a u innej mogą się nasilić. Dlatego tak ważna jest stała kontrola choroby i monitorowanie przebiegu ciąży. Leki przeciwpadaczkowe przyczyniają się do zwiększenia ryzyka powstania różnych wad u dziecka. To samo dotyczy ataków padaczkowych. Lekarz powinien dobrać kobiecie ciężarnej takie leki, które najmniej będą oddziaływać na ciążę. Przy wystąpieniu ataku padaczki w drugiej połowie ciąży, lekarz może skierować pacjentkę do szpitala, w celu jej monitorowania. Padaczka nie wyklucza porodu naturalnego ani karmienia dziecka piersią, nawet podczas kuracji farmakologicznej. Kobiety chore na epilepsję, w większości przypadków rodzą siłami natury.

Katarzyna Antos