ciąża pozamaciczna

Wiadomość o ciąży to dla kobiety, która marzy o dziecku piękna informacja. Zdarzyć się może, nie wszystko pójdzie zgodnie z naturą. Ciąża pozamaciczna to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak dochodzi do takiego stanu?

Ciąża pozamaciczna – ciąża ektopowa

Do zapłodnienia dochodzi prawidłowo w komórce jajowej. Na USG widać, czy kobieta jest w ciąży i czy rozwija się ona prawidłowo. Dotyczy to także miejsca zarodka. Tutaj zdarzają się sytuacje, że zapłodniona komórka znajduje się w innym miejscu, np. w jajowodzie, jelitach czy w szyjce macicy. Wtedy mowa o ciąży pozamacicznej, inaczej nazywanej ektopową. Każda ciąża, która rozwija się poza miejscem docelowym, czyli macicą, jest tak określana. Dlatego po wykonaniu testu ciążowego zaleca się wizytę u lekarza, ponieważ obecność hormonów jeszcze nie świadczy, że wszystko jest w porządku. Nieprawidłowe zagnieżdżenie jajeczka widać podczas badania. Takie objawy jak ból brzucha z jednej strony czy wymioty mogą świadczyć o tego typu problemów.

Patologia ciąży

Rozwój ciąży pozamacicznej zagraża życiu kobiety, dlatego konieczne jest jej szybkie usunięcie. We wczesnej fazie rozwoju podaje się stosowne leki, które pozwalają zakończyć ciążę. Komórka jajowa może doprowadzić do krwotoku wewnętrznego. Wówczas konieczna będzie operacja. W przypadku jajowodów, gdzie często lokalizuje się ciążę pozamaciczną, niezbędna może być operacja ich wycięcia. Medycyna dysponuje nowoczesnymi metodami, które pozwalają na mało inwazyjne pozbycie się komórki. Należy do nich laparoskopia. Dzięki tej technice, rana szybko się goi i nie ma już zagrożenia życia kobiety.

Kobiety w grupie ryzyka

w ciążyNiektóre z kobiet znajdują się w grupie ryzyka. Ciąża pozamaciczna może wystąpić u pań między 26. a 30 rokiem życia. Endometrioza, stany zapalne czy inne choroby przenoszone drogą płciową, zwiększają takie ryzyko. Zabieg in vitro także powoduje wzrost zagrożenia. Zarodek zagnieździć się może w jajowodzie, z powodu jego niedrożności. Ciąża pozamaciczna to ogromne niebezpieczeństwo dla kobiety, więc lekarz zawsze będzie zalecał jej usunięcie. Nawet, gdyby dziecko się rozwijało, dotrwałoby zaledwie do 20. czy 30. tygodnia, a w tym czasie nie jest w pełni rozwinięte. Konsekwencją byłyby więc liczne wady i bardzo szybka śmierć niedorozwiniętego dziecka. Na świecie udokumentowano tylko kilka przypadków donoszenia takiej ciąży. Niestety kobieta może umrzeć z powodu ciąży pozamacicznej, dlatego lekarze zaznaczają wielką rolę badań ciężarnych, nie tylko dla dobra dziecka.

Katarzyna Antos