choroba

Celiakia to choroba trzewna, która coraz częściej pojawia się w wyniku alergii pokarmowej. Właściwe rozpoznanie choroby nie jest łatwe. Celiakia – co warto o niej wiedzieć?

Choroba immunologiczna

Układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Wszelkie jego zaburzenia, prowadzą do osłabienia bariery ochronnej, a co za tym idzie, do wzrostu ryzyka różnych schorzeń i dolegliwości. Jedną z chorób immunologicznych jest celiakia. Choroba charakteryzuje się nietolerancją glutenu, czyli białkiem, znajdującym się w wielu popularnych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Gluten działa na chorego niczym toksyny. Prowadzi do zaniku kosmków w jelicie cienkim, które chronią jego błonę śluzową. Proces ten upośledza wchłanianie pokarmu, co objawia się dokuczliwymi objawami.

Celiakia to nie alergia

Wiele osób myli alergię na gluten z celiakią. Pojęcia te należy rozróżnić, ponieważ celiakia jest chorobą, z której nie wyrośniemy, co zdarza się niekiedy, w przypadku alergii.  Nie jest ona także chorobą wieku dziecięco, ponieważ osoby dorosłe, są na nią narażone tak samo, jak dzieci. Częstość występowania celiakii w krajach rozwiniętych wciąż wzrasta. W Polsce, liczba chorych wynosi już 1% populacji. Celiakię zaliczamy obecnie do najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych u człowieka. Niestety, wciąż zbyt rzadko wykrywa się tę chorobę, tylko niewielki procent osób jest świadomych choroby.

Gluten przy celiakii

Gluten, czyli wspomniane wcześniej białko zbożowe, to największy wróg osób chorych na celiakię. Dla chorych, jak i tych, którzy mają alergię na gluten, jest czynnikiem toksycznym. Chorzy nie tolerują glutenu, więc nie mogą go jeść. Rozwiązaniem jest dieta bezglutenowa.W przypadku celiakii, taka dieta będzie towarzyszyć osobie do końca życia. Choroba powoduje bóle brzucha wzdęcia, wymioty czy biegunki. Objawy pojawiają się po spożyciu produktów zawierających gluten. Na szczęście, w sklepach pojawia się coraz więcej produktów, wolnych od tego białka. Osoby chore na celiakię, mogą bez problemu prowadzić taką dietę.

Rozpoznanie celiakii

glutenZłe samopoczucie i wymienione wcześniej objawy, zaobserwowane po spożyciu produktów zbożowych, powinny wzbudzić nasz niepokój. Celiakia bywa podstępna, ujawniając się dopiero w pewnym momencie życia. Przede wszystkim, należy wykluczyć alergię na gluten, ponieważ celiakia jest znacznie poważniejszym przypadkiem. W diagnostyce, pomogą badania ilości przeciwciał oraz badania genetyczne, ponieważ choroba ma takie podłoże. Poprzez tego typu działania diagnostyczne, lekarz jest w stanie określić, czy pojawiające się objawy mają związek z celiakią. Choroba daje objawy, bardzo podobne do wielu schorzeń układu pokarmowego, więc wnikliwe badania są konieczne.

Katarzyna Antos