budleja dawida

Rośliny, choć w dużej mierze powodują alergie, często także pomagają je leczyć. Cenną rośliną jest budleja, która stanowi sposób na alergiczne problemy. Dlaczego warto posadzić ją w ogródku?

Budleja Dawida

Budleja Dawida należy do krzewów. To atrakcyjna roślina, która cechuje się rozłożystymi kwiatostanami. Najbardziej charakterystyczne są fioletowe lub białe kwiaty. Wabią owady ale także zawierają cenne składniki lecznicze. Budleja Dawida z powodzeniem rośnie w polskim klimacie. Możemy śmiało posadzić ją na działce czy w przydomowym ogrodzie. Nie dość, że bardzo ładnie się prezentuje, odznacza się wieloma właściwościami. Roślina wydziela bardzo przyjemny zapach, przyciągający owady, przez co jest często nazywana motylim krzewem.

Budleja na problemy zdrowotne

Roślina jest znana ze swoich właściwości na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Południowej, gdzie wykorzystywana jest w leczeniu chorób reumatycznych czy stanach zapalnych. Napar z budlei jest stosowany jako środek na wątrobę. Budleja Dawida doskonale sprawdza się w leczeniu gronkowca złocistego. Przynosi ulgę w kaszlu i łagodzi objawy astmatyczne. Można stosować ją przy zapaleniu oskrzeli. Jest źródłem linaryny, która działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

Budleja – roślina na alergiczne problemy

budlejaBudleja może pomóc nie tylko przy przeziębieniu czy astmie, ale także przy alergii. Napar z rośliny łagodzi zmiany skórne. Działa korzystnie na alergiczną skórę i jej podrażnienia. Likwiduje rumień, który może pojawić się przy atopowym zapaleniu skóry czy innych skórnych dolegliwościach alergicznych. Okłady ze świeżych liści motylego krzewu, przyspieszają gojenie się ran skórnych. Ekstrakt z budlei chroni także naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Roślina ma bowiem filtr przeciwsłoneczny, który działa jak te, zawarte w kremach czy balsamach do opalania. Warto poszukać budlei w składzie tego typu produktów.

Nie musimy daleko szukać specyfików na alergiczne problemy, skoro budleja ma tyle właściwości leczniczych. Nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny wokół nas potrafią wiele zdziałać. Wykorzystujmy więc ich potencjał i cieszmy się naturalną bronią na alergie.

Katarzyna Antos