kuchnia tajska dla alergików

Wśród dań bezmlecznych królują zupy, dipy, warzywa smażone po chińsku czy dim sum. Bezpieczne są także kremowe curry np. tajskie z kurczaka, bezmleczne są też dania z makaronem. Słodkie potrawy bazują na pastach fasolowych czy z kokosów.

W diecie bezglutenowej

Do wyboru jest szeroki wachlarz dań z ryżu także deserowych (jak tajski ryż z mango i kokosem), sajgonki czy pierożki krewetkowe, które można także zrobić w domu.

Sosy także powinny być bezpieczne (poza sojowym) – te tajskie czy z Laosu bazują na soku z limonki, sosie rybnym, chilli czy cukrze palmowym.

Przy alergii na jaja

Należy bezwzględnie unikać makaronów jajecznych, lanych klusek i zup na bazie jaj czy ryżu smażonego z jabłkami. W kuchni wietnamskiej zakazane są jajeczne naleśniki trung trang, tosty krewetkowe i mus z krewetek na trzcinie cukrowej. Bezpieczne są za to gulasze, sałatki i potrawy z ryżowym makaronem.

Bez obaw można jeść także mantou czyli chińskie białe pączki bazujące na drożdżach, a nie na jajkach, nawet nadziewane czyli baozi nie zawierają jaj.

W alergii na orzechy

kuchnia tajska dla alergikówProblemy są największe, bo siekane orzechy w kuchni azjatyckiej są dodawane niemal do wszystkiego, podobnie jak olej z orzechów arachidowych.

W domowej kuchni można je zastąpić orzechami pinii – jeśli nie mamy na nie uczulenia – oraz przyrządzić samemu takie smakołyki jak tajskie zielone curry z kurczaka, wietnamski gulasz z wołowiny czy kokosowy sorbet na lato.
(AZ)