atopowe zapalenie skóry dłoni

Atopia objawiać się może na różnych obszarach ciała. Często zmiany skórne pojawiają się na dłoniach chorego. Czym charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry rąk?

Atopowe zapalenie skóry

Przewlekła choroba skóry, jaką jest atopowe zapalenie skóry, to niemały problem. Coraz więcej osób, w tym dzieci, choruje na atopię. Główną przyczyną schorzenia jest alergia. Podłoże alergiczne to dość częsty wskaźnik, podkreślany u dzieci. To właśnie najmłodsi pacjenci, stanowią największą grupę chorych na atopowe zapalenie skóry. Uciążliwe i przede wszystkim widoczne objawy wymagają leczenia, które jest żmudne i długotrwałe. Przez przewlekłą formę choroby, jej nawroty i okresy nasileń, walka z nią, przynosi wiele trudności.Podrażniona skóra wymaga regeneracji i pielęgnacji, więc chorzy na AZS, muszą szczególnie traktować swoją skórę.

Atopowe zapalenie skóry rąk

Dłonie to jedna z lokalizacji atopowego zapalenia skóry. Zmiany skórne, mogą pojawić się na ich powierzchni, co może wywołać poczucie wstydu i dyskomfortu. W końcu witamy się przez podanie dłoni czy zwyczajnie pracujemy manualnie. Wyprysk dłoni wyróżnia się zaczerwienioną skórą. Na powierzchni skóry pojawia się stan zapalny. Skóra jest sucha i popękana. Atopowe zapalenie skóry rąk nie jest zaraźliwe. Nie ma możliwości przeniesienia choroby przez podanie ręki. Skórę rąk łatwo podrażnić, przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków czy środków piorących, dlatego tak ważna jest ochrona dłoni i jej właściwa pielęgnacja.

Leczenie i ochrona skóry rąk

skóry rąkW leczeniu atopowego zapalenia skóry stosuje się leki sterydowe, które minimalizują objawy dermatozy. Oprócz leków, niezwykle ważna jest pielęgnacja wrażliwej skóry. Stosowanie kosmetyków nawilżających pomoże w poprawie stanu skóry i zmniejszeniu podrażnień. Duża dawka nawilżenia sprawi, że skóra zacznie szybciej się goić. Dzięki temu, świąd przestanie być tak dokuczliwy, a skóra sucha i szorstka w dotyku. Ochrona także ma znaczenie. Jeśli nie musimy prać ręcznie nie róbmy tego, korzystajmy z pralki, co pozwoli uniknąć nam kontaktu z detergentami. W przypadku mycia naczyń, warto zainwestować w zmywarkę lub wykorzystać gumowe rękawice ochronne. Do prac w ogrodzie także warto zakładać rękawice, ale wykonane z oddychających tkanin, najlepiej z bawełny. Do pielęgnacji skóry rąk, najlepiej używać preparatów hipoalergicznych, które nie zawierają substancji alergizujących. W higienie rąk, zdecydowanie lepsze będą mydła w płynie – są delikatniejsze i nie wysuszają skóry w takim stopniu, jak tradycyjne mydła w kostce. Przy nasilonych zmianach skórnych, które utrzymują się długi czas, warto skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie przepisze nam kortykosteroidy.

Katarzyna Antos