atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba naskórka i skóry właściwej. Przebiega ona z nasilonym świądem oraz typową lokalizacją zmian skórnych. Cera atopika jest przesuszona, delikatna i podatna na podrażnienia. AZS najczęściej pojawia się u niemowląt i stanowi manifestację alergii pokarmowej. Część maluchów wyrasta z tego schorzenia, lecz aż 10% z nich musi się zmagać z nim do końca życia. Osoby cierpiące na wyprysk atopowy muszą szczególną wagę przykładać do pielęgnacji skóry. Jak powinny dbać o higienę intymną?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym. Z tego powodu atopicy muszą unikać wszelkich alergenów, które nasilają u nich objawy dermatozy. Znajdują się one często w kosmetykach i środkach higienicznych. Dolegliwości mogą stać się bardziej dokuczliwe także poprzez styczność z drażniącymi substancjami, takimi jak detergenty czy barwniki. Do pielęgnacji atopowej skóry chorzy muszą wykorzystywać specjalne specyfiki. Jak powinna wyglądać ich higiena intymna?

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe i nawrotowe schorzenie, dla którego charakterystyczny jest bardzo nasilony świąd skóry. Cera atopika pod wpływem kontaktu za alergenami i drażniącymi substancjami traci ochronny hydrolipidowy płaszcz. Staje się przesuszona i podatna na podrażnienia, uszkodzenia i zakażenia patogenami. Na skórze atopowej często pojawiają się czerwone plamy, wypryski, pęcherzyki i grudki. Choroba ta zatem wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne atopika, ale i jego psychikę. Nieestetyczne zmiany skórne nierzadko są przyczyną kompleksów i obniżonej samooceny. Na szczęście AZS można kontrolować za pomocą farmakoterapii i odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Na rozwój atopowego zapalenia skóry wpływa wiele czynników. Podłożem choroby jest atopia, czyli dziedziczne skłonności do chorób alergicznych. To dlatego wypryskowi często towarzyszy astma oskrzelowa czy alergiczny nieżyt nosa. Ryzyko odziedziczenia AZS przez dziecko atopików wynosi aż 60-80%. Sama genetyczne predyspozycje nie warunkują jednak wystąpienia dermatozy. Istotna jest też styczność z alergenami pokarmowymi i wziewnymi, zanieczyszczenie środowiska czy działanie drażniących substancji. Objawy choroby są zaostrzane przez silny stres i intensywne pocenie się. Atopowa skóra jest szorstka i przesuszona, dlatego z łatwością przylegają do niej chorobotwórcze bakterie. Na nasilenie stanu zapalnego u atopików wpływ ma szczególnie gronkowiec złocisty.

Jakie objawy towarzyszą AZS?

Najbardziej charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest uciążliwy świąd. Budzi on atopika w nocy, stając się przyczyną drażliwości i kłopotów z koncentracją. Na skórze chorego pojawiają się czerwone plamy, wypryski, grudki i strupy. W okolicach zmian silnie łuszczy się naskórek. U niemowląt objawy AZS obejmują zwykle głowę, szyję i twarz. Starsze dzieci zmagają się ze zmianami zlokalizowanymi na powierzchniach zgięciowych stawów oraz grzbietach stóp i dłoni. U dorosłych wyprysk może pojawić się symetrycznie na całym ciele, szczególnie w górnej jego części. Atopowe zapalenie skóry związane jest z nieprawidłową budową skóry, która staje się przepuszczalna dla szkodliwych substancji i patogenów. Z tego powodu atopik szczególną uwagę musi poświęcić pielęgnacji cery oraz higienie intymnej.

Atopowe zapalenie skóry – jak dbać o higienę intymną?

higiena intymna

Zmiany skórne w przebiegu atopowego zapalenia skóry zwykle dotyczą kończyn, tułowia i głowy. Niestety, u kobiet mogą być też przyczyną świądu okolic intymnych. Dodatkowo atopowa cera jest podatna na podrażnienia i działanie alergenów. Niewłaściwa higiena intymna czy stosowanie drażniących proszków do prania mogą wywołać zaczerwienienie i pieczenie delikatnej skóry w obrębie krocza. Nabłonek błony śluzowej pochwy staje się wtedy podatny na infekcje bakteryjne, wirusowe i pierwotniakowe. Z tego powodu kobieta cierpiąca na AZS musi wyjątkowo ostrożnie wybierać kosmetyki i środki czystości. Muszą być one hipoalergiczne i pozbawione barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych. Istotny jest również kwaśny odczyn specyfików do higieny intymnej, który zbliżony jest do naturalnego pH pochwy. Warto wybrać kosmetyki zawierające kwas mlekowy, regenerującą skórę alantoinę czy łagodzący podrażnienia pantenol.

Pielęgnacja atopowej skóry

Sucha i swędząca skóra atopika wymaga szczególnej pielęgnacji. Musi być regularnie nawilżana i natłuszczana. Z tego powodu chorym na wyprysk atopowy polecane są emolienty, czyli kosmetyki stworzone na bazie olejów mineralnych. Ograniczają one przeznaskórkowy ubytek wody, łagodzą świąd i wspomagają regenerację naskórka. Ponadto atopik powinien pamiętać o częstych, ale krótkich kąpielach. Po umyciu nawilżające specyfiki należy zastosować zanim skóra kompletnie wyschnie. Ważny jest także ubiór. Nie może być zbyt obcisły ani wykonany z syntetycznych tkanin. W szczególności dotyczy to bielizny – najlepiej wybrać cienkie, bawełniane figi, które nie powodują pocenia się skóry. Wszelkie detergenty, proszki do prania czy kosmetyki dla atopika muszą być hipoalergiczne. Ich stosowanie zapobiegnie nie tylko nasileniu objawów AZS, ale także podrażnieniu skóry okolic intymnych.

Karolina Solga