kąpiel w morzu

Wakacje, plaża i morze – to cudowna perspektywa wolnych dni. Nie ma nic przyjemniejszego, niż kąpiel w morzu w upalny dzień. Ale czy wszyscy mogą bezpiecznie zakosztować tej przyjemności? Atopowe zapalenie skóry a kąpiel w morzu – co warto wiedzieć na ten temat?

Atopowe zapalenie skóry na wakacjach

Nasza skóra nie ma wolnego, nie idzie na urlop. Musimy dbać o nią o każdej porze roku, dostosowując pielęgnację do jej potrzeb i danego klimatu. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która charakteryzuje się dość uciążliwymi objawami. Widoczna na ciele wysypka, rumień, pokrzywka czy uciążliwy świąd, to najbardziej charakterystyczne oznaki atopii. Lato jest trudna dla alergika pora roku, ponieważ panujące warunki atmosferyczne, mogą nasilać objawy choroby. Temperatura nie sprzyja zmianom skórny. Z powodu gorąca, odsłaniamy więcej ciała, co dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry, może okazać się dość problematyczne i wstydliwe. Atopia często lokalizuje się na twarzy, plecach, ramionach czy kończynach. Założenie stroju kąpielowego, może być dla atopika wielkim wyzwaniem.

Atopowe zapalenie skóry na kąpiel w morzu

Wakacje to okazja do wyjazdu nad morze, a co za tym idzie, morskich kąpieli. Ale czy osoby z atopia mogą swobodnie korzystać z uroków pięknego morza? To prytanie zadają sobie alergicy, planujący wakacyjny wypoczynek. Woda morska ma doskonały wpływ na skórę atopową, dlatego lekarze wręcz zalecają kąpiele w morzu. Stężenie soli wpływa bardzo korzystnie na skórę, przyspieszając jej regeneracje niwelując stan zapalny, towarzyszący chorobie. Zdecydowanie większe stężenie niż Morze Bałtyckie, obserwuje się w morzu Martwym.  Każda kąpiel w morzu, działa niczym naturalne lekarstwo na AZS. Alergicy planujący urlop, powinni wziąć pod uwagę korzyści zdrowotne, które niesie ze sobą pobyt nad morzem, czy to polskim, czy zagranicznym. Niezwykle istotnym elementem po każdej kąpieli w morzu, jest ponowna aplikacja kremu ochronnego. Woda służy ciału, ale nadmierne promieniowanie, może dostarczyć nam zupełnie innych skutków. Promieniowanie UV nasila zmiany skórne, dlatego osoby przebywające nad woda, musza pamiętać o ochronie ciała, produktami z filtrem. W przypadku osób chorych na atopowe zapalenie skóry, filtr ten powinien być wysoki. kąpiel w morzuNawet kosmetyki wodoodporne, nie zapewnia nam pełnej ochrony na cały poty nad morzem, dlatego należy powtarzać ich aplikację, po każdej zabawie w wodzie. Zbyt długi czas spędzony w wodzie, wysusza skórę, dlatego z kąpieli powinniśmy korzystać rozsądnie, zawsze pamiętając o odpowiednim nawilżeniu i natłuszczeniu skóry. Po wyjściu z wody warto dokładnie ale delikatnie osuszyć ciało czystym ręcznikiem. Należy także zmienić ubranie na czyste i suche.

Kapel w morzu to wspaniała zabawa, która jak się okazuje, może mieć zbawienny wpływ na skórę atopową. Jeśli wybieramy się nad morze, korzystajmy z jego cennych właściwości zdrowotnych, poprawiając stan skóry, w pełni ciesząc się z wakacji.

Katarzyna Antos