atopowe zapalenie skóry

Atopia to skórny problem wielu osób. Coraz więcej diagnozuje się zmian tego typu.  To obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych. Co należy o niej wiedzieć?

 Atopowe zapalenie skóry

Atopia to skrócona nazwa atopowego zapalenia skóry. Na dobre zagościła w naszym słowniku. Choroba skórna tego typu może być dziedziczna. Jej wystąpienie u rodziców, zwiększa ryzyko rozwoju atopii u dziecka. Współcześnie wiele osób choruje na atopowe zapalenie skóry, co jest związane nie tylko z czynnikami genetycznymi. Zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiednia dieta także wpływają na zmiany skórne.

Atopia – co należy o niej wiedzieć?

Atopia jest związana z natychmiastową reakcją układu immunologicznego na alergen. Właściwie uczula więcej niż jeden składnik, co także jest elementem znaczącym dla diagnostyki choroby. Objawy atopii mogą wystąpić już w pierwszych dniach życia dziecka. U dzieci poniżej 10. roku życia możemy zaobserwować nasilone objawy choroby, głównie obejmujące skórę, drogi oddechowe czy układ pokarmowy.  Charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem. Objawy mogą utrzymywać się nawet kilkadziesiąt lat. Bywają okresy wyciszenia zmian oraz nawrotów choroby. Choroba może wiązać się z uczuleniem na pyłki lub pokarmy, stąd tak zróżnicowane objawy. Na atopię chorują dzieci i osoby dorosłe. Bywają przypadki, że atopia ustaje a skóra wraca do zdrowego wyglądu.

 Jak ją leczyć?

atopia - co należy o niej wiedziećW celu leczenia atopii zaleca się unikania ekspozycji na uczulający alergen. Podstawą w terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz właściwa dieta. Specjalistyczne preparaty na skórę niwelują zmiany takie jak rumień, świąd czy pokrzywka. Zaś zdrowa dieta wpływa korzystnie nie tylko na układ pokarmowy ale także na wygląd skóry. W leczeniu można stosować także środki farmakologiczne w postaci leków oraz maści, łagodzących zmiany skórne. Alergię można zmniejszyć, ale tylko dzięki zastosowaniu wymienionych zasad. Regularna pielęgnacja będzie ulgą dla chorej skóry.

Atopia jest trudną w leczeniu formą alergii. Życie z nią nie należy do łatwych zdań. Jednak dzięki zastosowaniu zaleceń lekarzy można walczyć o lepszy wygląd skóry i tym samym większy komfort życia.

Katarzyna Antos