prezerwatywy

Antykoncepcja to w dzisiejszych czasach coś zupełnie naturalnego. Kobiety mogą skorzystać z różnych form zapobiegania ciąży. Które metody są najskuteczniejsze?

Antykoncepcja kobiet

Skuteczne metody antykoncepcji poznano dopiero w XX wieku, choć już w starożytności zabezpieczano się przed ciążą. Antykoncepcja jest zbiorem metod, które pozwalają na planowanie rodziny. Kobieta może uchronić się przed niechcianą ciążą. Niektóre ze środków antykoncepcyjnych zabezpieczają także przed groźnymi chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych regulują miesiączki, dlatego niektóre kobiety zażywają je nie tylko jako metodę zapobiegania ciąży. Wokół antykoncepcji wciąż toczy się wiele kontrowersji, także ze względu na prawa kobiet, z którymi usilnie walczy obecny rząd. Każda kobieta ma prawo decydować o swoim życiu, ma prawo wyboru, czy chce założyć rodzinę i kiedy ma zamiar to zrobić, jeśli zdecyduje się na taki krok. Dlatego antykoncepcja stanowi ważną kwestię życia. Poznajmy zatem te metody, które są najskuteczniejsze.

Prezerwatywy

Najpopularniejszym i zarazem ogólnodostępnym środkiem antykoncepcyjnym są prezerwatywy. Dostępne w aptekach, sklepach, na stacjach benzynowych wydają się być najwygodniejszą metodą, ze względu na to, gdzie można je kupić. Na prezerwatywy nie potrzebujemy recepty. Może nabyć je każdy, bez względu na wiek. Kosztują niewiele, w porównaniu do tabletek czy innych środków. Dodatkową zaletą prezerwatyw jest ochrona przed chorobami oraz infekcjami. Prezerwatywy są bezpieczne, nawet dla alergików. Wystarczy poszukać takich, które są wykonane z hipoalergicznych tworzyw. Podczas stosunku istnieje ryzyko zajścia w ciążę, jak przy każdej metodzie. Źle założona prezerwatywa czy jej pęknięcie może przyczynić się do zapłodnienia.

Tabletki antykoncepcyjne

Popularną i bardzo skuteczną metodą zabezpieczenia przed zajściem w ciążę są tabletki antykoncepcyjne. Na rynku znajdziemy różne pigułki, które dzięki hormonom pełnią swoją funkcję. Mogą wyleczyć trądzik lub zmniejszyć bóle menstruacyjne. Minusem jest regularność ich stosowania. Pominięcie tabletki może zmniejszyć efekt i tym samym zwiększyć ryzyko ciąży. Tabletki nie należą do najtańszych. Dobierane są do potrzeb kobiety, jej wagi i innych aspektów. Dostępne są tylko i wyłącznie na receptę, więc ich przepisanie wymaga wizyty u lekarza.

Plastry antykoncepcyjne

Dla tych, którzy zapominają o regularnym braniu tabletek, producenci mają doskonałą alternatywę, czyli plastry antykoncepcyjne. Hormonalny plaster przykleja się na ciało, co jest bardzo wygodne i nie ingeruje w wątrobę, jak w przypadku zażywania pigułek. Po tygodniu plaster wymienia się na nowy. W okresie letnim, plaster może być widoczny, co dla niektórych kobiet może być krępujące.

Zastrzyk hormonalny

tabletki antykoncepcyjneRównie wygodnym i skutecznym sposobem jest zastrzyk hormonalny. Ryzyko zajścia w ciążę przy tej metodzie jest niewielkie. Co trzy miesiące aplikuje się zastrzyki hormonalne, które niestety mogą mieć wpływ na kości. Po przerwaniu metody, zajście w ciążę jest możliwe dopiero po okresie co najmniej 10 miesięcy.

Katarzyna Antos