Alternaria - zarodniki i grzybnie

Zarodniki możemy podzielić na „wilgotne” i „suche”, te pierwsze powstają podczas deszczowych dni lub podczas mgły, drugie zaś powstają wtedy, kiedy wilgotność powietrza spada; są najbardziej aktywne w ciągu dnia.

Zimą ilość zarodników w atmosferze spada, a wzrasta wiosną. Ich aktywność trwa do listopada, następnie gwałtownie spada.

Do środowiska wewnątrz domowego grzyby mogą się dostawać wraz z wietrzeniem pomieszczeń oraz na odzieży. Rozwój grzybów uzależniony jest od poziomu wilgotności, materiału, z którego wykonany jest budynek i od ilości roślin doniczkowych. Alternaria wywołuje zazwyczaj objawy alergiczne I typu według Gella i Coombsa.

Objawy

Grzyby Alternaria powodują atopowe zapalenie skóry, jak również atopowe choroby dróg oddechowych, mogą także spowodować nasilenie alergicznego nieżytu nosa.

Zapobieganie

pokoj w drewnieWażne jest dbanie o prawidłowy system wentylacji w domu, unikanie nadmiernej wilgoci, unikanie pracy w ogrodzie (grabienie liści, rozrzucanie kompostu).

Warto usunąć rośliny doniczkowe z sypialni oraz unikać miejsc szczególnie dogodnych dla rozwoju grzybów: szklarnie, drewniane domki letniskowe, piwnice, sauny, łaźnie i pralnie.