MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alkohole w alergii


Alkohole w alergii

Nadużycie alkoholu często kończy się nieprzyjemnymi reakcjami organizmu, nieraz podobnymi do objawów alergii ale czy popularne trunki mogą być przyczyną reakcji alergicznych?

Czyste alkohole nie uczulają

Ten fakt jest niepodważalny, po prostu przez wzgląd na budowę chemiczną alkoholu nie może on być alergenem pełnym. Ewentualnie, w rzadkich przypadkach, jego cząsteczka może działać jako hapten, czyli cząstkowy antygen, który uczula po połączeniu z białkiem.

Reakcje alergiczne spowodować mogą inne czynniki zawarte w alkoholach – takich jak piwo czy wino. Zwykle są to objawy nietolerancji podobne do reakcji alergicznej – katar, pokrzywka, astma oraz zaczerwienienie i świąd skóry.

Ads code goes here

Jak z większością leków, tak i z przeciwhistaminowymi i innymi stosowanymi w leczeniu alergii, np. antybiotykami, alkohol wchodzi w reakcje, najczęściej niepożądane i niebezpieczne dla zdrowia. Dla alergików ważna jest informacja, że leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji w zetknięciu z alkoholem powodują niekorzystne reakcje ośrodkowego układu nerwowego.

Czy alkohol powoduje wyrzut histaminy?

Alkohole w alergiiMimo iż istnieje możliwość bezpośredniego wywołania przez alkohol procesu degranulacji komórek tucznych i bazofilów, czyli ich rozpadu i w efekcie uwolnienia histaminy, to wydaje się to w rzeczywistości mało prawdopodobne. Za to niektóre badania sugerują, że czynnikiem powodującym wyrzut histaminy, zwłaszcza w astmie indukowanej, może być aldehyd octowy, który powstaje w wyniku utlenienia alkoholu etylowego.

Jednocześnie odpowiedzialny jest on za popularny “syndrom dnia następnego”. Ponadto alkohol może też hamować jedną z dróg metabolizmu histaminy, a tym samym podwyższać jej stężenie w organizmie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij