Alergik na zajęciach wychowania fizycznego

Specjalne warunki dla alergika? cd.

Alergik, który jest uczulony na pyłki roślin nie powinien w okresie intensywnie ćwiczyć na dworze. Astmatykom nie wolno wykonywać wysiłku przy zbyt niskiej temperaturze. Bardzo ważne jest również, by dziecko zawsze miało ze sobą leki, które w razie potrzeby będzie mogło zażyć.

Jakie ćwiczenia dla alergika?

Alergicy i astmatycy niestety nie mogą wykonywać dokładnie tych samych ćwiczeń, co ich rówieśnicy. Wynika to ze specyfiki ich choroby, dlatego wszystkie ćwiczenia muszą zostać dopasowane do konkretnego ucznia i jego sytuacji zdrowotnej. Dla alergików doskonałą formą ćwiczeń są gry zespołowe, gimnastyka, pływanie (o ile nie występuje nadwrażliwość na chlor) i ćwiczenia o krótkim natężeniu wysiłku, np. bieg krótkodystansowy.

Według skandynawskich lekarzy i nauczycieli, którzy dokładnie zbadali to zagadnienie, oskrzela rozszerzają się w pierwszej minucie wysiłku, a następnie następuje ich gwałtowne skurczenie (wtedy może wystąpić duszność). Po 4 minutach wszystko wraca do normy. Skandynawowie opracowali system, w którym astmatyk intensywnie ćwiczy przez pierwszą minutę, np. biegnie, a następnie 4 minuty odpoczywa spokojnie maszerując. Następnie znowu biegnie i odpoczywa. Taki system pomaga zwiększyć kondycję przy jednoczesnym zadbaniu o zdrowie.

Mali alergicy i astmatycy nie muszą być izolowani od rówieśników i chowani niczym przysłowiowe jajko. Wystarczy dobra współpraca nauczyciela z rodzicami i zachowanie podstawowej ostrożności, by dziecko wyrosło na sprawnego i zdrowego człowieka.