alergia na trawy

Choroby alergiczne są coraz bardzie rozpowszechnione, w krajach rozwiniętych cierpi na nie ok. 30 % mieszkańców. Należy zdać sobie sprawę, iż alergie sezonowe to nic innego jako nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na występujące w środowisku obce dla organizm substancje (alergeny), które w normalnych warunkach układ ten powinien ignorować. Co to jest pyłkowica i jakie są jej objawy? Co pyli w maju?  W poniższym artykule odniesiono się do zagadnienia alergii sezonowych, jakie są objawy kataru siennego oraz jakich dolegliwości możemy się spodziewać?

Pyłkowica – co to jest?

Obecnie alergie zasłużyły sobie na miano choroby cywilizacyjnej, i to nie zależnie od ich przyczyny czy też objawów. W związku z powyższym alergicy mogą odczuwać ich negatywne działania zarówno przez cały rok, jak i w tzw. sezonie. Wówczas mamy do czynienia z alergią sezonową (pyłkowicą). Jej obawy wywoływane są przez przenoszone z powietrzem pyłki roślin np. traw, chwastów czy też drzew. Pyłki te w postaci mikroskopijnych ziarenek są niezbędne do rozmnażania wielu gatunków roślin, zaś ich średnica nie przekracza 50 mikronów, co oznacza iż są one niewidoczne dla ludzkiego oka. Alergia sezonowa określana jest również jako pojęciem gorączki siennej i objawia się, w większości przypadków, napadami kichania, lejącym się wodnistym katarem jako reakcjami na pyłki roślin lub zarodniki grzybów. Objawom tym towarzyszy świąd spojówek, łzawienie oczu.
U niektórych osób, w okresie pylenia, mogą wystąpić objawy astmy oskrzelowej.

Co pyli w maju?

Okres występowania alergii sezonowej uzależniony jest od okresu pylenia uczulających roślin. Na początku wiosny pylą takie drzewa jak: wierzba, leszczyna, olcha, brzoza lub topola powodujące nieżyt nosa. Natomiast w maju alergicy winni obawiać się pyłków traw. Warto podkreślić, iż każda z roślin pyli w charakterystycznym dla siebie sezonie. W Polsce sezon ten trwa od wczesnej wiosny aż do września.

Osoby cierpiące na sezonowe alergie w maju powinny pamiętać o wczesnokwitnących trawach, babkach i szczawiu. Nie można zapomnieć również o dębach i sosnach. Silnie odczuwalne mogą być również objawy alergii spowodowane pyłkami pokrzywy. Trawy i zboża, których okres kwitnienia przypada na maj, powodują katar sienny i atopową astmę oskrzelową.

alergia na pyłek sosny

Stężenie ich pyłków jest bardzo wysokie od maja do początku lipca. Warto wspomnieć, iż w Polsce występuje 150 odmian z 11 tysięcy opisanych rodzajów traw. Najwcześniej zaczyna pylić Sweet vernal, czyli Słodka Trawa Wiosenna. Kolejną rośliną, o jakiej powinni pamiętać, alergicy w maju jest babka. Jednakże w tym miesiącu jej stężenie jest niewielkie, zaś babka stosunkowo rzadko bywa przyczyną alergii. Jej objawem są nieżyt nosa, zapalenie spojówek, pokrzywka oraz atopowe zapalenie skóry. W naszym kraju występują trzy gatunki babki, z czego dwie pylą w maju. Stężenie ich pyłków nie osiąga wysokich wartości, jedynie na miejscach gęsto przez nią porastanych osiąga średniowysokie nasilenie. W maju pyli również dąb, zaś jego alergeny unoszą się w powietrzu od końca kwietnia do końca maja. e zaczynają kwitnąć przez rozwojem liści lub tez równocześnie z nimi. W tym czasie osoby uczulone mogą odczuwać spory dyskomfort. Dąb kwitnie krótko, a pod koniec już mało intensywnie, dlatego nie powoduje długotrwałych alergii.

Sosna jest kolejnych alergenem występującym w maju i pylącym, aż do połowy czerwca. Jednakże w tym przypadku alergie powodują tylko i wyłącznie kwiaty męskie. Pyłki te kojarzone są jako żółty osad osadzający się na drogach, samochodach. Jednakże uczulenie na pyłki drzew iglastych należy do rzadkich alergii. Należy pamiętać, iż w dniach o wysokim stężeniu pyłków, osoby na nie uczulone powinny wychodzić z domu w porach o obniżonym stężeniu pylenia. W tym okresie pylenie zaczyna również szczaw. Największe stężenie jego pyłków odnotowane jest na terenach podmiejskich. Roślina uczula sporadycznie, zaś objawami uczulenia na jej alergeny są: katar sienny, łzawienie oraz  zaczerwienienie oczu. Pokrzywa jest jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Osoby na nią uczulone odczuwają skutki alergii od maja do października.

Jakie są objawy alergii?

Należy wspomnieć, iż pod pojęciem kataru siennego określono alergiczny nieżyt nosa, stanowiący reakcję organizmu na alergen wziewny, prowadzący do występowania objawów przeziębienia. Na skutek reakcji alergicznej przeciwciała dróg oddechowych uwalniają histaminę, podrażniającą błonę śluzową nosa. Charakterystycznymi objawami kataru siennego są: kichanie, łzawienie oczu, swędzenie w gardle, swędzenie nosa i katar. W przypadku wysokie stężenia pyłków katar sienny może objawiać się: bólami głowy, utratą węchu i smaku oraz bólem twarzy związanym z zablokowaniem zatok, jak również swędzeniem gardła, nosa i uszu. Objawy tego rodzaju kataru mogą prowadzić do zmęczenia, drażliwości, bezsenności, nasilenia się duszności związanych z astmą oskrzelową.

Reasumując maj jest jednym z najbardziej uciążliwych miesięcy dla alergików uczulonych na pyłki roślin. W maju należy wystrzegać się większych skupisk babki, szczawiu, traw, pokrzywy, dębu lub sosny. Jednakże już ich pojedyncze pyłki mogą spowodować objawy w postaci kataru siennego, łzawienia oczu, silnych duszności, zmęczenia.

Natalia Łukaszewska