alergie nabyte

Alergie nabyte to coraz większy problem społeczny. Liczba alergików wzrasta z dnia na dzień. Dziś obalamy wszystkie fakty i mity, która dotyczą tych alergii.

Alergie nabyte – alergie cywilizacyjne

Uczulenia towarzyszą nam od lat. Problem stale się powiększa, na co wpływ ma wiele czynników. Zarówno zanieczyszczenie środowiska, zbyt higieniczne życie czy przetworzona żywność, to tylko nieliczne przykłady tego, jak zmienia się nasze życie i zdrowie. Alergie nabyte mogą pojawić się w każdym wieku. Nie ma znaczenia, że przez całe dotychczasowe życie nie chorowaliśmy. Mechanizm uczulenia bywa nieprzewidywalny, dlatego każdy z nas jest zagrożony alergią.

Alergie nabyte – fakty i mity

Problem alergii dotyczy alergenów. Wraz z rozwojem środowiska i postępem technologicznym pojawiają się nowe alergeny. Te naturalne takie jak pyłki czy grzyby są nam doskonale znane. Ale wokół nas pojawiają się też nowe alergeny. Mowa o chemicznych substancjach, konserwantach, barwnikach i wszelkich tworzywach. Przetworzone jedzenie, ubrania, przedmioty, kosmetyki – to wszystko źródła potencjalnych alergenów, które mogą być sprawcami alergii nabytych. Mitem jest, że z alergii nie da się wyleczyć. Biorąc pod uwagę odczulanie, które jest obecnie najskuteczniejszą formą leczenia uczuleń, można pozbyć się problemu jakim są alergie nabyte. Faktycznie, zdecydowanie lepiej odczulić młodą osobę czy dziecko. Po 20. roku życia znacznie trudniej leczy się wszelkiego rodzaju uczulenia, co nie jest niemożliwe. Zdarzają się przypadki wyleczenia alergii, co wiąże się z kilkuletnim odczulaniem. Wciąż istnieją alergeny, które nie zostały rozpoznane, co utrudnia diagnostykę alergii. Dlatego tradycyjne testy mogą nie wykazywać uczulenia, mimo zaobserwowanych objawów. To dość trudne nie tylko dla lekarzy ale również pacjentów, którzy muszą walczyć z reakcjami alergicznymi, co nie zawsze jest skuteczne, jeśli nie znamy faktycznej przyczyny dolegliwości.

fakty i mityAlergie nabyte to problem wielu ludzi na całym świecie. Pozostaje nam czekać, aż medycyna znajdzie nowe metody diagnostyczne, które pozwolą wykryć wszelkie alergeny, także te chemiczne. Dzięki temu leczenie uczuleń stanie się o wiele prostszym zadaniem, a alergicy będą mogli poczuć ulgę.

Katarzyna Antos