uczulenie na orzechy

Jeśli cierpisz na alergię na orzechy

to ścisła dieta, a i fizyczne unikanie orzechów, w tym orzechów nerkowca, włoskich, jak i żywności zawierającej orzechy jest jedynym sposobem, aby zapobiec reakcji. Ale nie zawsze da się ich uniknąć, ponieważ wiele produktów zawiera je w swym składzie, czego nie jesteśmy świadomi.

Orzeszki ziemne są jednym z najczęstszych powodów wstrząsów anafilaktycznych na skutek pokarmowej reakcji alergicznej i przyczyną 50% zgonów z powodu wstrząsu anafilaktycznego.

Ilość osób uczulonych na orzeszki rośnie z roku na rok i nawet podwoiła się w latach 1997 i 2002. W USA uczulonych jest na nie 1% dzieci czyli ponad 1,1 mln, co wymusiło politykę antyalergiczną, lepsze znakowanie produktów i znacznie ograniczyło popularność orzechów w miejscach publicznych, w samolotach, w menu na przyjęciach i słodyczach dostępnych w szkołach.

Polska daleko w tyle

Świadomość alergii pokarmowej w USA wzrosła, z ulgą dla rodziców – producenci muszą obecnie precyzyjniej opisywać etykiety na produkty żywnościowe, wiele restauracji informuje o składnikach oferowanych potraw i rozszerzyło menu o potrawy bez orzechów, a szkoły są lepiej przygotowane do zajmowania się dziećmi z alergią. Tyle w Stanach, niestety polskie realia dalece od nich odbiegają i świadomość jest znacznie niższa.

Nie opracowuje się u nas strategii dla rodziców dzieci z alergią radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a działania w zakresie podniesienia świadomości społecznej są nikłe. Bardzo trudno też dowiedzieć się jaki skład mają dania w restauracji i czy na pewno nie zawierają orzechów w składzie. Także żywność dostępna w hipermarketach nie jest dostatecznie opisana.
uczulenie na orzechySpołeczeństwo jest otwarte na wegetarian czy wegan, ale niekoniecznie na alergików. Niełatwo zatem ograniczyć stres rodziców i zniwelować problemy w ich rodzinach.

Predyspozycje do alergii na orzeszki ziemne

O ile reakcje alergiczne na jaja czy mleko mają bezpośredni związek z wprowadzeniem ich do diety dziecka o tyle alergia na orzeszki może być związana z genami (większe prawdopodobieństwo występuje u czarnoskórych), ale też z poziomem wit. D we wczesnym okresie dzieciństwa.
(MN)