alergia u dziecka

Alergia u dziecka może mieć różną postać. Uczula dosłownie wszystko, więc każda substancja jest potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Przedstawiamy listę najpopularniejszych alergenów.

Alergia u dziecka

Układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni wykształcony, dlatego też ryzyko alergii jest dość duże. Organizm malucha może nie tolerować niektórych substancji. Alergia może być zdiagnozowana już w pierwszych chwilach życia malucha, ponieważ niektóre schorzenia są przekazywane także genetycznie. Alergia u rodziców, zwiększa ryzyko jej rozwoju u dziecka. Objawy uczulenia mogą być bardzo uciążliwe dla młodego organizmu. Nie należy ich bagatelizować, tylko zdiagnozować alergię i zacząć działać w kierunku jej zmniejszenia.

Pyłki roślin

Mikroskopijne pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu, zatruwają życie niejednemu alergikowi. Alergeny wziewne tego typu bardzo szybko rozprzestrzeniają się w otoczeniu, mogą migrować na duże odległości, ponieważ są przenoszone przez wiatr. Wpadają do naszych mieszkań i osiadają się na ubraniach. Z łatwością przedostają się do dróg oddechowych, wywołując takie objawy jak duszności, katar czy kaszel. Pyłki roślin najbardziej dokuczają alergikom w okresie pylenia, który obrazuje nam kalendarz pyleń. Dzięki niem,alergik wie, jakie stężenie pyłków występuje wdanym miesiącu.

Roztocza kurzu domowego

Pozostając w temacie alergii wziewnych, na świecznik bierzemy roztocza kurzu domowego. To również jeden z najpopularniejszych alergenów, występujących u dzieci. Wszelkie tekstylia, książki czy pluszowe zabawki to prawdziwe źródło kurzu. Pajęczaki żywią się martwym ludzkim naskórkiem i uwielbiają wilgotne oraz ciepłe środowisko. Uczulenie na kurz może prowadzić do rozwoju choroby,jaką jest astma oskrzelowa, więc najlepiej często sprzątać i pozbyć się z domu dywanów czy firan.

Białko mleka krowiego

Mleko to alergen pokarmowy. Wśród uczulonych, największą grupę stanowią najmłodsi, ponieważ to oni spożywają duże ilości mleka. Białko zawarte w mleku nie zawsze jest tolerowane przez dziecięcy organizm. W efekcie pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego czy skóry. U dziecka, z powodu alergii na mleko może rozwinąć się atopowe zapalenie skóry. Sposobem na takie uczulenie jest dieta eliminacyjna.

Orzeszki ziemne

orzeszki ziemneNie bez powodu na opakowaniach produktów widnieją ostrzeżenia, o zawartości śladowych ilości orzechów ziemnych. To obowiązek producentów, wprowadzony w związku z częstymi alergiami na orzeszki ziemne. Spożycie nawet odrobiny orzechów może wywołać wstrząs anafilaktyczny, czyli silną i nagłą postać alergii. Ryzyko jest duże, ponieważ anafilaksja może prowadzić do śmierci alergika. W przypadku dzieci, warto dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych, by uniknąć tego typu reakcji alergicznych.

Katarzyna Antos