Alergia przyczyną depresji

Alergia z czasem niszczy Twój system immunologiczny i organizm w mniejszym stopniu broni się sam, właśnie wtedy często pojawia się depresja.

Z przeprowadzonych badań wynika, że alergia nie tyle powoduje depresję, ale na pewno stwarza warunki do jej rozwoju, ponieważ alergicy są dwa razy bardziej podatni na depresję niż osoby zdrowe.
W 2002 r. grupa amerykańskich naukowców odkryła, że osoby z katarem siennym reagują na pojawiające się lato inaczej niż większość ciesząca się z powrotu słońca. Doświadczały one uczuć smutku, apatii, letargu i zmęczenia późnym latem.
Trzy lata później – ukierunkowane na bardziej biologiczne aspekty alergii i depresji badania pokazały związek między zapaleniami alergicznymi, które powodują uwalnianie cytokin w nosie, czyli cząsteczek białkowych. Doświadczenia wskazują, że cytokiny mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu powodując smutek, złe samopoczucie, problemy z koncentracją i wzmożoną senność.

Eksplorowanie terenów wspólnych dla alergii i depresji prowadzi do dosyć oczywistego porównania. W okresie nasilania się pylenia, głównie wiosną, liczba samobójstw znacznie wzrasta, szczególnie porównując ich liczbę z jesienią, gdy pylenie dużo mniej doskwiera alergikom. W ubiegłym roku korelację alergii i depresji sprawdzono na Uniwersytecie w Maryland na 100 wolontariuszach, z których połowa była alergikami. W czasie ekspozycji na alergen alergicy z zaburzeniami stanów emocjonalnych doświadczali pogorszenia się samopoczucia. Stąd wniosek o zwiększonej podatności osób z obiema dolegliwościami na stany depresyjne oraz apel o ich leczenie w celu uniknięcia depresji w okresie natężonego pylenia.

Co doradzają lekarze?
Alergia przyczyną depresjiWażna jest świadomość tego, że to alergia może wpływać na Twoje samopoczucie, ponieważ wtedy nie przypisujesz gorszych stanów emocjonalnych innym czynnikom. Wiesz także, że skutecznie lecząc alergie możesz pozytywnie wpływać na własny humor. Przede wszystkim należy leczyć oba schorzenia, oczywiście jeśli zostały zdiagnozowane. Leki dostępne bez recepty często przynoszą ulgę znosząc większość objawów alergicznych. Poza tym istotne jest, aby alergolog i psychiatra, czyli obaj lekarze prowadzący konsultowali się ze sobą w sprawie Twojego leczenia, ponieważ połączenie dwóch przypadłości jest zawsze rzadziej spotykane i wymaga większej uwagi niż zwykle.