alergia na poziomki

W okresie wiosenno – letnim alergia na owoce jest coraz częstszym schorzeniem, zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Najpopularniejszymi alergiami są alergie na owoce miękkie, takie jak: poziomki czy truskawki. Poziomka jest byliną występującą na całym świecie w kilkunastu gatunkach. W Polsce występują trzy. Owoce te można spotkać w lasach, jak również na przylegających do nich łąkach, ale także w przydomowych ogródkach czy też na balkonach. Występują w okresie od czerwca do sierpnia. Alergia na owoce dotyczy także wszystkich produktów, w których owoce te zostały przetworzone, a zatem wymaga wyeliminowania ich z diety. Należy pamiętać, iż alergia na poziomki może wchodzić w relacje krzyżowe z innymi alergiami.

 

Alergia na poziomki

 

Alergia na poziomki jest spowodowana reakcją ludzkiego organizmu na  substancje (białka) znajdujące się w tych owocach.

 

Przyczyny alergii na poziomki                        

 

Reakcja uczuleniowa organizmu powoduje, iż zaczyna on produkować przeciwciała IgE, następnie wiążące się z komórkami układu odpornościowego. Tego rodzaju sytuacja powoduje rozszerzenie się naczyń włosowatych oraz zwiększenie ciśnienie krwi.

 

Objawy alergii na poziomki

Podstawowymi objawami alergii na poziomki są: wymioty, biegunka, nudności, bóle brzucha, pieczenie, wysypka, swędzenie, zapalenie suczulenie na truskawkipojówek, katar, duszności,  kaszel oraz obrzęk gardła. U osób cierpiących na ten rodzaj alergii można, w niektórych przypadkach, zaobserwować pojawienie się drobnych grudek (egzemy) następnie zmieniającej się w swędzące i wypełnione płynem bąble. Na ciele osoby uczulonej pojawia się również różowa i swędząca wysypka, występująca miejscowo lub też na całym ciele. W bardziej zaostrzonych przypadkach może występować obrzęk wybranej części ciała np. twarzy. Alergia na poziomki, jak już wcześniej wspomniano, może przyczynić się do powstania alergii krzyżowej na alergeny wziewne lub pokarmowe. Z reguły dotyczy to alergii na pyłki traw, brzozy,  kilka minut po zjedzeniu poziomek. Alergia ta może być przyczyną zapalenia błony śluzowej np. jelita, żołądka. W wybranych przypadkach może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego np. u osób chorych na astmę.

Uczulenie na poziomki

Leczenie uczulenia na poziomki polega na eliminacji lub częściowym ograniczeniu tych owoców z diety. Należy również pamiętać o wykluczeniu  produktów je zawierających. Warto wspomnieć, iż większość alergenów znajdujących się w poziomkach polega neutralizacji w wysokiej temperaturze. W związku z powyższym zaleca się tworzenie przetworów z tych owoców, w celu uniknięcia reakcji alergicznej.

Natalia Łukaszewska