Alergia po polsku - po badaniach ECAP

Badanie ECAP – epidemiologia chorób alergicznych w Polsce to jedyny tego typu projekt badawczy w Europie Środkowo-Wschodniej; został przeprowadzony na 22,5 tys. osób z 9 regionów kraju. Dzięki niemu wiadomo, że w Polsce przez choroby alergiczne cierpi blisko 15 mln osób w różnych wieku, objawy uczulenia ma ponad 40% Polaków, z czego leczenia wymaga 25% – czyli co czwarty Polak.

Zakatarzeni

Okazuje się, że według najnowszych danych 21-24% naszych rodaków (w zależności od regionu zamieszkania) ma katar sienny – alergiczny nieżyt nosa (przy czym we Wrocławiu i Gdańsku ponad 34%, a na terenach wiejskich ok. 10-12%).

Alergia po polsku - po badaniach ECAP

Poza genami za powszechność alergii odpowiadają nazbyt sterylne warunki, w jakich funkcjonujemy na co dzień – jak mawiają naukowcy zamieniliśmy choroby brudnych rąk na choroby czystych – w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Ameryce Łacińskiej, tam, gdzie jest bieda i brud alergii niemal wcale nie ma, stała się domeną krajów wysokorozwiniętych, gdzie żyjemy w sterylnych warunkach, o czym przypomina prowadzący badania prof. Bolesław Samoliński z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Kolejnym sprawcą alergii są zanieczyszczenia środowiska(spaliny i dym tytoniowy) choć one bardziej nasilają objawy alergii niż ją wywołują. Podobnie jest z naszymi zachowaniami i nawykami np. karmienie piersią niemowląt zmniejsza ryzyko rozwoju alergii.

Alergiczny nieżyt nosa ma co czwarte dziecko w wieku 6-7 lat, co trzecie w wieku 13-14 lat i 31% osób w wieku 20-44 lat, może też współistnieć z astmą (lub ją poprzedzać) albo z przerostem tzw. trzeciego migdałka.

Źródło – Moda na zdrowie/2011