alergia na słońce u dzieci

Cieszymy się, gdy świeci słońce i jest piękna pogoda. Słońce jest potrzebne do życia, ale może także być szkodliwe, szczególnie dla najmłodszych. Czym charakteryzuje się alergia na słońce u dzieci?

Alergia na słońce

Dobrze wiemy, że nadmiar promieniowania słonecznego szkodzi. Promienie słońca mogą powodować alergię. Wówczas na skórze dziecka pojawiają się charakterystyczne zmiany. Skóra dzieci nie jest w pełni wykształcona, przez co jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. Przy alergii na słońce, to właśnie promieniowanie powoduje objawy alergii. Pojawiają się czerwone plamy, zwykle na twarzy, szyi i dekolcie. Bąble przypominają te, które towarzyszą pokrzywce. Skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze, a dzieci niestety chętnie ją drapią.

Alergia na słońce u dzieci – reakcje

Alergia na słońce u dzieci może pojawić się nie tylko po przebywaniu na słońcu. Faktem jest, że najbardziej szkodliwe jest pełne słońce. W cieniu możemy zaobserwować zminimalizowanie lub całkowite znikniecie zmian skórnych. Na działanie promieni słonecznych narażone są odsłonięte części ciała, czyli zwykle twarz, szyja czy ramiona. Po wpływem leków takich jak antybiotyki, także może dojść do tego typu reakcji skórnych. Przy alergii na słonce należy wspomnieć o ziołach jak dziurawiec czy chaber. U dzieci uczulonych na słońce, reakcje mogą zachodzić także po kontakcie z wymienionymi roślinami.

Alergia na słońce u dzieci – leczenie

alergia na słońceNajskuteczniejszą formą leczenia byłoby unikanie słońca. Ale nie można żyć ciągle w cieniu, tym bardziej, że organizm potrzebuje promieni słonecznych do produkcji witaminy D. Dlatego uczuloną skórę dziecka należy chronić preparatami przeciwsłonecznymi. Blokery chronią wrażliwą skórę, przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Skórę dziecka należy smarować kremami z wysokim faktorem ochronnym. Najlepiej nie przebywać z dzieckiem na pełnym słońcu, tylko w półcieniu. Warto także zadbać o nakrycie głowy. Rodzice powinni pamiętać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej swojego dziecka. Przy bardzo silnych objawach alergii na słońce należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki, niwelujące objawy alergii.

Katarzyna Antos