Róże to uwielbiane na całym świecie kwiaty. Niezliczone gatunki i kolory zachwycają swoim pięknem. Czy jest możliwa alergia na róże i czy wszystkie gatunki uczulają?

Róże – kwiaty, które uwielbiamy

Kwiaty takie jak róże należą do gatunku różowatych. Botanika wyróżnia nawet osobny dział nauki, który zajmuje się różami. Najwięcej gatunków tych pięknych kwiatów znajduje się w Azji, a dokładnie w Chinach. Niemal na całym kontynencie znajdziemy barwne krzewy róż. W Polsce także nie brakuje róż. Wiele gatunków jest uprawianych, niektóre z nich zadomowiły się u nas na dobre, zdobiąc nasze ogrody czy miejskie rabatki.

Alergia na róże

Gdy rozpoczyna się czas kwitnienia, podziwiamy kolorowe kwiaty, ale alergicy zaczynają wtedy nasilony sezon alergii. Wszystko przez pyłek kwiatowy oraz zapach kwiatów. Róże są atrakcyjnymi dla oka roślinami, dlatego tak bardzo lubią je kobiety. Niestety rośliny mogą uczulać, szczególnie te gatunki o intensywnym zapachu. Objawy alergii są podobne, jak w przypadku uczulenia na inne pyłki. U osoby uczulonej może pojawić się katar sienny czy duszności. Jednak alergia na róże występuje niezwykle rzadko. Zdecydowanie częściej możemy mówić o ogólnej alergii na pyłki roślin czy samych kwiatów. Wówczas objawy będą widoczne po kontakcie z równymi kwiatami, nie tylko z różami.

Róże dla alergika?

Okazuje się, że niektóre gatunki kwiatów są bezpieczne dla alergika. Nie musimy więc całkowicie rezygnować z uprawiania róż w naszym ogrodzie czy na balkonie. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednie gatunki, które nie zafundują nam nieprzyjemnych objawów alergii wziewnej. Do takiej grupy należy róża japońska czy dzika róża, której owoce zawierają dużą ilość witaminy C. Róże niewydzielające zapachu, które zwykle są dostępne w kwiaciarniach, również nie powinny uczulać. alergia na różeNiektórzy twierdzą, że szkodliwa jest róża chińska, czyli znany nam hibiskus. Trudno mówić o alergii na ten gatunek róży. Objawy uczulenia mogłyby pojawić się u osoby nadwrażliwej na jej pyłek, co jest mało prawdopodobne. Dlatego to popularna roślina doniczkowa, którą z powodzeniem możemy postawić na parapecie czy balkonie, bez pobaw o dolegliwości alergiczne.

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Nawet alergicy mogą cieszyć się ich pięknem, o ile nie mają silnej alergii na pyłki. Do sadzenia w ogrodach warto wybierać gatunki bezzapachowe, które są zdecydowanie mniej szkodliwe dla układu oddechowego alergika.

Katarzyna Antos