papugi

Ptaki hodowlane mogą wywołać uczulenie. Alergia na papugi ma dość częsty charakter występowania. Co jest źródłem reakcji alergicznych?

Alergia na papugi – skąd się bierze?

Wszystkie gatunki ptaków hodowlanych w Polsce mogą uczulać. Nie ma żadnego rozgraniczenia na gatunki. Co do ptaków występujących w innych krajach, także nie ma informacji na temat konkretnych gatunków, wywołujących alergie. Najczęściej do alergii dochodzi w wyniku kontaktu z gołębiami hodowlanymi. Wśród uczulającego ptactwa wyróżniamy także papugi, papużki faliste i kanarki. Inną kwestią jest ptactwo występujące w gospodarstwie domowym, tak jak kaczki, kury, gęsi oraz indyki. W tym przypadku znacznie częściej mówimy o alergii zawodowej, pojawiającej się u osób pracujących przy tego typu ptakach.

Pióra papugi i inne ptasie alergeny

Uczulają nie tylko pióra, ale także naskórek oraz odchody zwierząt. Objawy alergii częściej dotyczą dorosłych niż dzieci. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na rozwój uczulenia jest atopowe zapalenie skóry. Reakcja na alergeny może być uwarunkowana po części genetycznie. Osoby uczulone na papugi czy inne ptaki hodowlane mogą odczuwać objawy z trzech grup. Pierwsza z nich to dolegliwości układu oddechowego czyli astma, alergiczny nieżyt nosa i spojówek. Innym rodzajem jest tzw. zespół ptak-jajo. W takim wypadku może pojawić się pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Przy alergii na drób obserwuje się także objawy układu pokarmowego, po zjedzeniu żółtka jaj danego ptaka. Alergeny w postaci piór, naskórka i odchodów powodują niekiedy ostry przebieg alergii. Egzogenne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych to choroba o podłożu immunologicznym, prowadząca do niewydolności oddechowej. Schorzenie to raczej jest diagnozowane u osób, które mają styczność z ptactwem w wyniku swojej pracy. Osoby zajmujące się ptakami w zoo czy na fermie drobiu mogą narzekać na dolegliwości związane z alergia. Jednym z alergenów jest także kurz, który znajdziemy na piórach i w klatce zwierząt. To także może być przyczyną problemów zdrowotnych.alergia

Alergia na papugi pojawia się najczęściej przy częstym i powtarzającym się kontakcie z ptakami. Sporadyczne spotkanie z papugą czy kanarkiem nie jest wielkim zagrożeniem dla alergików. Uczulonym na pióra ptaków radzimy jednak oglądanie barwnych papug zza szyby w zoo aniżeli hodowanie ich we własnym domu.

Katarzyna Antos