alergia na letnie kwiaty

Lato dopiero się rozpoczęło, ale już nie brakuje kwiatów w naszym otoczeniu. Kwitną polne dzwonki czy lilie, co alergicy z pewnością odczuwają. Alergia na letnie kwiaty to sezonowy problem. Dlaczego kwiaty mogą uczulać?

Kwiaty – niebezpieczne piękno

Uwielbiamy otaczać się pięknem, a kwiaty są wspaniałym uzupełnieniem aranżacji miejskiej czy naszych ogrodów oraz działek. Latem wszystko wokół kwitnie, nadając miejscom magicznego wyrazu. Ten piękny czas, jest jednocześnie trudny dla alergików. Okres kwitnienia roślin przyczynia się do nasilonych objawów alergii, takich jak katar, kichanie czy duszności. Wielobarwne kwiaty stają się zagrożeniem dla alergika, który najlepiej trzymałby się od nich z daleka.

Alergia na letnie kwiaty

Kwiaty, tak samo jak inne rośliny wytwarzają pyłki. Pyłki kwiatowe są przenoszone przez wiatr, więc wywołują alergie wziewne. Już sam zapach kwiatów może przyczynić się do powstania objawów alergii. Osoby uczulone, mogą być bowiem nadwrażliwe na intensywną woń kwiatową. Silny zapach może podrażnić drogi oddechowe czy wywołać objawy astmy. Pyłki kwiatowe są najbardziej szkodliwe w wietrzne dni, ponieważ rozprzestrzeniają się na duże odległości. Alergicy powinni więc spacerować po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest znacząco niższe. Kwiaty, które rosną na łące mogą uczulać tak samo jak te, które mamy w swoim ogrodzie. Lilie, amarylis, dzwonki irlandzkie czy gerbery to tylko niektóre z kwiatów, które wywołują alergie. W przypadku lilii, które pięknie prezentują się w ogrodach czy kompozycjach kwiatowych, uczulają soki, wydzielane przez wszystkie jej gatunki. Trujący sok powoduje alergie skórne, więc warto uważać na tego typu kwiaty, szczególnie przy ich ścinaniu.

Alergia na kwiaty – czy trzeba z nich całkowicie rezygnować?

alergieNa szczęście w przyrodzie występują gatunki roślin, które są bezpieczne dla alergika lub bardzo rzadko wywołują alergie. Wszyscy, którzy kochają kwiaty i nie wyobrażają sobie pustego ogrodu mogą posadzić gatunki, które nie przysporzą im kłopotów zdrowotnych. Nalezą do nich hortensje, róża japońska, ostróżka, woskówka, tojad czy przywrotnik. Bezpieczne są także orchidee, które często goszczą w naszych domach.

Alergia na  kwiaty to dość uciążliwe uczulenie, jeśli mieszkamy w pobliżu dużej roślinności. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w leki na alergię i unikać spacerów w okolicy danych kwiatów, co pozwoli na zniwelowanie objawów alergii.

Katarzyna Antos