uczulenie-na-leki-przeciwbolowe

Każdego z nas dopada czasem ból. Jesteśmy ludźmi, istotami żywymi, to normalne. Aby go uśmierzyć, często sięgamy po leki przeciwbólowe. Co jednak, gdy naszym problemem jest alergia na leki przeciwbólowe?

W dzisiejszych czasach można przebierać w lekach przeciwbólowych, które mają za zadanie pomóc nam przy różnego rodzajach bólach – głowy, gardła, zatok, zębów, brzucha, stawów, migrenowych, reumatycznych, menstruacyjnych. Są łatwo dostępne, większość z nich kupimy bez recepty w wielu miejscach: aptekach, sklepach spożywczych, kioskach, na stacjach benzynowych, a nawet w drogeriach.

Szacuje się, że nawet u 25% populacji światowej występuje nadwrażliwość na leki. Istnieje kilka rodzajów leków przeciwbólowych, najpopularniejszymi z nich są: opioidy (np. morfina), paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których zalicza się m.in. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę), ketoprofen, naproksen, meloksykam. Oznacza to, że jeśli np. uczula Cię ibuprofen, niekoniecznie i na paracetamol będziesz źle reagował.

Alergia na leki przeciwbólowe – objawy

Uczulenie na leki przeciwbólowe objawia się na dwa sposoby: w krótkim czasie od zażycia leku oraz do około doby – a nawet kilku dni – później. Reakcje niepożądane najczęściej dotykają skóry, są to np.:

  • pokrzywka,
  • obrzęk,
  • zmiany plamisto-grudkowe,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • odczyny fotoalergiczne,
  • rumień trwały,
  • rumień wielopostaciowy,
  • toksyczna nekroliza naskórka.

Mogą również wystąpić inne reakcje uczuleniowe – napad astmy oskrzelowej (suchy kaszel, duszności) lub alergiczny nieżyt nosa (intensywny katar). Niekiedy wymienione objawy mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań: obrzęku krtani, skurczu oskrzeli, doprowadzić do spadku ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, a nawet reakcji anafilaktycznej, która może doprowadzić do zgonu.

Symptomami, które mogą ukazać się nawet do kilku dni po zażyciu leku przeciwbólowego, są m.in.: zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Reakcje późne występują jednak rzadko.

alergia-na-ibuprofen

Czy to na pewno alergia?

Jeżeli po zażyciu leków przeciwbólowych wystąpił u ciebie któryś z opisanych powyżej objawów, nie oznacza to jeszcze, że masz na nie uczulenie. W języku medycznym reakcje tego typu nazywa się generalnie nadwrażliwością na leki. Jeśli układ immunologiczny (odpornościowy) chorego jest zaangażowany w występowanie nadwrażliwości, nazywa się ją alergiczną. Jeśli powstaje w mechanizmie nieimmunologicznym, jest to nadwrażliwość niealergiczna.

Co robić, gdy występują u mnie objawy alergii na leki przeciwbólowe?

Jeśli masz podejrzenia, że jesteś uczulony na jakiś lek przeciwbólowy, całkowicie z niego zrezygnuj! Następne, co musisz uczynić, to zwrócić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i przedstawić mu problem. Skieruje cię on do poradni alergologicznej, gdzie wykonane zostaną wszystkie niezbędne badania, łącznie z próbą prowokacji, która ma na celu dobranie bezpiecznego dla ciebie leku przeciwbólowego.

Jeżeli testy zostaną potwierdzone, otrzymasz spis leków, które będą dla ciebie bezpieczne. Dodatkowo zostanie ci wypisane zaświadczenie o stwierdzonej nadwrażliwości, które powinieneś zawsze nosić przy sobie (np. w portfelu).

Agnieszka Turbakiewicz