alergia

Czy herbata może uczulać? Okazuje się, że zawarte w niej substancje mogą być powodem alergii. Jak objawia się alergia na herbatę i co jest największą przyczyną problemu?

Herbata – napój znany od wieków

Swoją historię w Polsce, herbata rozpoczęła w XVIII wieku, kiedy była znana jako napój leczniczy na migreny czy kolki. Herbata czarna i zielona jest obecnie zaraz obok kawy najpopularniejszym napojem na świecie. Jej aromat, kolor oraz smak zawdzięczamy rodzajowi listków, owocom oraz sposobie parzenia. W składzie herbaty jest kofeina, tanina oraz różne olejki eteryczne. Oprócz właściwości prozdrowotnych, herbata może również uczulać.

Alergia na herbatę – co ją powoduje?

Największą przyczyną alergii może być kofeina, którą potocznie nazywamy teiną. Ta należąca do amin biogennych substancja nie należy do najpopularniejszych alergenów. Reakcje alergiczne zazwyczaj dotyczą osoby pracujące przy produkcji kawy. Objawy alergii związane są z układem oddechowym. Najczęściej pojawia się katar czy kaszel. Herbata zawiera dużą ilość kofeiny, więc może uczulać. Jednak alergolodzy radzą skupić się na innych dodatkach do herbat takich jak zioła, owoce czy aromaty. Zioła bywają niebezpieczne dla alergików. Egzotyczne rośliny mogą zawierać substancje, które nawet po wysuszeniu czy zaparzeniu zachowują właściwości uczulające. Podobnie jest z owocami. Herbatki często zawierają suszone owoce cytrusowe, które są jednym z alergenów pokarmowych. Sam aromat w postaci olejku eterycznego może być drażniący dla układu oddechowego człowieka. Alergicy powinni więc ostrożnie wybierać herbaty. W przypadku tego znanego napoju, również możemy mówić o alergii zawodowej. Pracownicy, zajmujący się pakowaniem czy obróbką liści mogą zmagać się z objawami alergii na herbatę. Groźny bywa kurz herbaty zielonej, który może przyczynić się do rozwoju astmy i nieżytu nosa. Cykl wytwarzania herbaty stwarza ryzyko alergii. Nawet grzyby pleśniowe z rodzaju Aspergillus niger mogą być związane z pyłem herbaty i ewentualnymi reakcjami alergicznymi. Przy temacie herbaty pojawia się także kwestia alergenów pochodzących z drzewa herbacianego. herbataW tym przypadku również mowa o uczuleniu. Olejek z drzewa herbacianego, tak zachwalmy przez firmy farmaceutyczne, wykazuje silne działanie uczulające. Prowadzi do reakcji kontaktowych oraz krzyżowych, więc należy uważać na ten składnik w produktach kosmetycznych.

Alergia na herbatę występuje rzadko. Jednak alergicy powinny uważnie wybierać rodzaje herbaty, dokładnie sprawdzając jej skład. Wystarczy jeden dodatek, który może okazać się szkodliwy dla naszego układu immunologicznego.

Katarzyna Antos