alergia na mleko

Objawy alergii pokarmowej mogą objąć układ oddechowy, przewód pokarmowy i skórę. Pojawiają się one po spożyciu produktu, na który mamy uczulenie. Jednym z najbardziej uczulających artykułów spożywczych jest mleko. Obecne w nim białka kazeinowe i serwatkowe są silnymi alergenami. Najczęściej nadwrażliwość na nie wykazują małe dzieci. Alergia na mleko dotyka aż 2-5% niemowląt karmionych sztucznie. Czy dolegliwość ta dotyczy tylko dzieci?

Alergia pokarmowa jest niewłaściwą reakcją naszego układu odpornościowego na niektóre składniki zawarte w jedzeniu. Organizm broni się przed nimi tak, jak gdyby były patogenami. Pojawiają się wtedy przykre symptomy uczulenia, takie jak wysypka, kaszel, świąd skóry lub nieżyt nosa. U dzieci wystąpić mogą również kolki, wymioty i biegunki. Większość maluchów wyrasta z alergii na mleko. Niestety, niektóre muszą zmagać się z nią do końca życia.

Co uczula w mleku?

W mleku krowim występują białka kazeinowe i serwatkowe, które są najczęstszą przyczyną uczulenia. Świeże mleko zawiera do 3,5% białek. Przetwory mleczne, takie jak sery twarogowe czy topione, mogą mieć ich w składzie aż 19,5-29%. Uczulać może beta-laktoglobulina, która obecna jest dodatkowo w mięsie wołowym i cielęcym. Jest ona najsilniejszym alergenem – uczula do 80% chorych. Alergia dotyczy także laktoalbuminy, laktoglobuliny i kazeiny. Osoby uczulone na mleko mogą nie tolerować tylko jednego białka. Częściej jednak zdarza się, że mają alergię na kilka lub nawet wszystkie białkowe związki obecne w napoju.

Objawy alergii na mleko

Alergia na mleko najczęściej ma postać łagodną lub umiarkowaną. Niestety, zdarza się, że spożycie przetworów mlecznych u alergików powoduje bardzo silne reakcje. Niekiedy kwalifikują się one nawet do leczenia szpitalnego. Około 50% chorych cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaliczamy do nich biegunkę, wymioty, kolkę, zaparcia oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Symptomy uczulenia objąć mogą też skórę. U chorych pojawia się wysypka, pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy. U dzieci spożycie mleka często skutkuje manifestacją atopowego zapalenia skóry. Na mleko silnie może zareagować też układ oddechowy. Alergik skarży się wtedy na wodnisty katar, kaszel, chrypkę czy alergiczne zapalenie dróg oddechowych.

Alergia na mleko u dzieci

Alergia na mleko dotyczy najczęściej dzieci, które karmione są sztucznie. Rzadziej pojawia się u tych karmionych naturalnie. Jej objawy wystąpić mogą już w pierwszych tygodniach życia malucha. Jego układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały, przez co nie radzi sobie z trawieniem wszystkich pokarmów. Pojawiają się wtedy kolki, problemy z wypróżnianiem i ulewanie. Wiele dzieci cierpiących na alergię pokarmową ma również objawy atopowego zapalenia skóry. Ich skóra staje się sucha, silnie swędząca, pojawiają się na niej wypryski. Na szczęście większość maluchów wyrasta z tych dolegliwości między 3. a 5. rokiem życia.

Alergia na mleko – czy dotyczy tylko dzieci?

uczulenie na mleko

Choć uczulenie na mleko jest typowe dla małych dzieci, może dotyczyć także dorosłych. Niekiedy uczulony maluch nie wyrasta z alergii i boryka się z nią do końca życia. Rzadziej zdarza się, że nadwrażliwość pojawia się nagle u dorosłej, dojrzałej osoby. Objawy alergii na mleko u dorosłych mogą obejmować jednocześnie skórę, układ oddechowy i pokarmowy. Niekiedy są też mało specyficzne. Występują u nich bóle kostno-stawowe, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała czy bóle głowy. Aby potwierdzić alergię, konieczne będzie wykonanie odpowiednich testów diagnostycznych. W tym celu wykorzystuje się testy skórne, oznaczenie swoistych IgE w surowicy krwi czy pokarmowe testy prowokacyjne. Aby potwierdzić alergię i rozpocząć leczenie, konieczna jest konsultacja z alergologiem.

Dieta eliminacyjna – skuteczny sposób na alergię

Mleko obecne jest nie tylko w przetworach mlecznych. Możemy znaleźć je w słodyczach, pieczywie, makaronach czy płatkach śniadaniowych. Białka mleczne dodawane są często do produktów, których nie podejrzewamy o zawartość mleka. Dlatego alergik musi mieć nawyk uważnego czytania składu kupowanych artykułów. Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu uczulających produktów. Przykre objawy dzięki niej szybko ustępują. Warto pamiętać, by zastąpić mleko produktami o zbliżonych wartościach odżywczych. Szczególnie istotne jest uzupełnianie wapnia. Znajdziemy je w roślinach strączkowych, zielonych warzywach, niektórych owocach i orzechach.

Karolina Solga