alergia - dżuma XXI wieku

Alergia już dawno osiągnęła rangę problemu społecznego. Niektórzy twierdzą, że jest jak dżuma XXI wieku, równie trudno z nią wygrać. W czym tkwi poważny problem alergii na świecie?

Alergia

Kilkadziesiąt lat temu praktycznie nikt nie miał pojęcia czym jest alergia. Dopiero w 1906 roku, wiedeński naukowiec – Clemens Peter von Pirquet użył pojęcia alergia, które wywodziło się od greckich określeń odmiennej reakcji. Wraz z rozwojem medycyny, wszelkich badań i postępu, coraz bardziej zagłębiano się w tematykę alergii. Doszukiwano się przyczyn reakcji alergicznych i całego mechanizmu alergii. Odkrywano nowe alergeny i choroby związane z ich działaniem na organzom człowieka. Alergia przestała być w pewnym stopniu tajemnicą, ponieważ wciąż trwają badania na jej temat, pojawiają się nowe wątpliwości i przyczyny problemu.

Alergia – dżuma XXI wieku

Mogłoby się wydawać, że XXI wiek przyniesie nam tyle rewolucyjnych odkryć medycznych, że żaden problem nie pozostanie bez skutecznego rozwiązania. I tak lata mijają, a my wciąż borykamy się z wieloma poważnymi chorobami i dolegliwościami, które im towarzyszą. Alergia to obecnie jeden z największych problemów współczesnego świata medycznego. Dżuma XXI wieku to odpowiednie określenie na alergię. Tak samo jak dżuma, rozprzestrzenia się w ogromnym tempie, jest niczym epidemia, choć wcale nie jest zaraźliwa. Co jest tego przyczyną? Na skalę problemu wpływają różne czynniki. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi klimat, zanieczyszczenie środowiska i nasz styl życia. Dzieci rodzą się z alergią, a lista alergenów stale wzrasta. Przetworzona żywność, chemikalia, nowe gatunki roślin – to wszystko ma ogromne znaczenie na rozwój alergii. Do wszystkiego możemy dodać zbyt sterylne życie. W mechanizmie alergii ważną rolę odgrywa układ immunologiczny. Osłabiony system nie może w pełni skutecznie walczyć z atakującymi go alergenami. Nic dziwnego, że alergie to temat, który interesuje tyle osób. Walka z alergiami jest trudna, ponieważ żadna z metod nie gwarantuje całkowitego wyleczenia. alergiaFaktem jest, że odczulanie daje taką szansę, nie nie w każdym przypadku zdaje ona egzamin. Alergikom pozostaje leczenie objawowe i unikanie alergenów, co często okazuje się niezwykle trudnym a nawet wręcz niewykonalnym zadaniem.

Co możemy zrobić? Rozwiązanie są ograniczone, ale lekarze wciąż poszukują skutecznych metod walki z wszystkimi alergiami. Sami możemy wzmacniać naszą odporność, przez prowadzenie zdrowego i aktywnego życia. Dbanie o nasze środowisko naturalne również wpłynie na nasze organizmy. Skoro atakują nas alergeny, musimy działać ze zdwojoną siłą. W innym wypadku problem będzie się stale powiększał, uprzykrzając nam życie.

Katarzyna Antos