Alergia częściej dopada mężczyzn niż kobiety?

Wykazano, że mężczyźni wykazują wyższą czułość na 11 alergenów. Badanie swoistych IgE (immunoglobulina E) w badaniu krwi pozwoliły wykryć tu takie alergeny jak – pyląca ambrozja, pleśń, roztocza, sierść psa, kota (naskórek) i pięć alergenów pokarmowych (jaja, mleko, orzechy ziemne, soja i pszenica).

Gdy alergen działa na nasz organizm ten produkuje przeciwciała IgE. Jeśli ich poziom we krwi jest wysoki w obecności alergenów to znak, że pacjent może nie mieć alergii. Lekarze badali więc krew wraz z objawami opisywanymi przez pacjentów, historią choroby i innymi czynnikami z okresu sprzed diagnozowaniem alergii.

Badania przeprowadzono w każdym ze stanów USA i potwierdzono, że alergie są głównym problemem zdrowia publicznego, a płeć, wiek i region zamieszkania ma wpływ na zdrowie alergików.

Czułość alergenów w zależności od płci
Po zbadaniu reakcji na 11 alergenów odsetek reakcji alergicznych był o 10% wyższy u dorosłych mężczyzn niż u dorosłych kobiet (bez względu na wiek). Badania z poprzednich lat pokazywały, że około 65% dorosłych alergików to kobiety. Skąd te różnice?

Alergia częściej dopada mężczyzn niż kobiety?Najprawdopodobniej alergie u mężczyzn są mniej rozpowszechnione niż u kobiet, a ponadto mężczyźni mogą być narażeni na niewłaściwe diagnozy i mieć uczulenie silniejsze ze względu na płeć, wykonywane prace itp.

Badanie krwi IgE staje się coraz bardziej powszechne w gabinetach lekarskich. Amerykańska Fundacja Astmy i Alergii podaje, że 51% osób (obu płci) przyznało, że ma objawy alergii, a jednocześnie byli źle zdiagnozowani (problemy z rozróżnieniem czy dolegliwością jest zapalenie zatok czy alergia).

Niektórzy chorzy wychodzą z założenia, że wyciek z nosa, kaszel i inne objawy są spowodowane alergią, kiedy przyczyna może być zupełnie inna. Właściwa diagnoza lekarska może ujawnić inne schorzenia, które, o ile są dobrze rozpoznane, mogą być uleczalne.

Źródło – Raport Allergy Across America, Asthma and Allergy Foundation of America