wstrzas-anafilaktyczny

Reakcje alergiczne różnią się stopniem nasilenia, wstrząs anafilaktyczny jest najsilniejszą odpowiedzią na kontakt z alergenem.  U większości osób użądlenie przez pszczołę czy trzmiela kończy się powstaniem bąbla, któremu towarzyszą świąd i pieczenie.  Obrzęk i dokuczliwe dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie po kilkunastu godzinach lub dniach. Niestety, u osób silnie uczulonych na jad owadów, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który ma charakter ogólnoustrojowy. W praktyce oznacza to, iż objawy nadwrażliwości dotykają różnych narządów. Początkowo mogą pojawić się zawroty głowy i nudności, w miarę upływu czasu obrzęk staje się coraz większy. Jeśli w porę nie zareagujemy i nie udzielimy pierwszej pomocy, obrzęk może utrudnić oddychanie i w rezultacie przyczynić się do zgonu z powodu uduszenia.

Alergia na orzechy brazylijskie – przyczajony wróg

Warto pamiętać, iż do wstrząsu anafilaktycznego najczęściej dochodzi przy kolejnym spotkaniu z danym alergenem. Nawet najbardziej niebezpieczny orzech brazylijski początkowo nie stanowi śmiertelnego zagrożenia. Problem pojawia się wówczas, gdy sięgamy po niego po raz kolejny.  Już niewielka  ilość alergenu może doprowadzić do gwałtownej reakcji alergicznej i wstrząsu anafilaktycznego.

Do alergenów, które najczęściej bywają przyczyną zgonu, zaliczamy jad pszczół, trzmieli, orzechy,  owoce morza oraz leki. W przypadku tych ostatnich należy zawsze informować lekarza o uczuleniu, ponieważ ten sam alergen mogą zawierać różne preparaty.

objawy-wstrzasu-anafilaktycznego

Pierwsza pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym

Jak pomóc osobie, u której wystąpiły objawy charakterystyczne dla wstrząsu anafilaktycznego? Przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, aby do organizmu dostało się jak najmniej alergenu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niektóre owady, np. pszczoła, wprowadzają do skóry żądło, przez które przedostaje się jad.  Należy je możliwe najszybciej usunąć i wezwać pogotowie. Jeśli osoba, u której wystąpiła niezwykle silna odpowiedź alergiczna, ma przy sobie zastrzyk z adrenaliną – lekarze przepisują go na receptę pacjentom, u których w przeszłości wystąpiła anafilaksja,  należy  dokonać iniekcji.

Oczekując na fachową pomoc, podłóż jakiś przedmiot pod nogi  osoby, u której doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Kończyny dolne powinny znajdować się powyżej wysokości serca.  Jeśli do silnej reakcji alergicznej doszło w domu, sprawdź, czy nie masz w apteczce wapna. Pomocne mogą okazać się również leki antyhistaminowe, które stosujesz w celu złagodzenia objawów alergii sezonowe. Oczekując na przyjazd pogotowania, należy kontrolować oddech i tętno. W przypadku ustania czynności życiowych, należy niezwłocznie rozpocząć reanimację. Wiele osób popełnia błąd, zakładając, że podczas masażu serca, może wyrządzić komuś krzywdę. W sytuacji zagrożenia życia brak działania jest gorszy od połamania żeber!

O tym, że alergia bywa śmiertelnie niebezpieczna, przekonało się wiele osób po tym, jak media obiegły informacje o śmierci  gwiazd, w tym  znanej polskiej aktorki Ewy Sałackiej. Zmarła ona  w wyniku  wstrząsu anafilaktycznego, do którego doszło po ukąszeniu przez osę. Owad wpadł do napoju, który piła artystka. Pomimo iż w chwili zdarzenia u boku aktorki znajdował się mąż – doświadczony lekarz, który natychmiast wezwał pogotowie i wyjechał na spotkanie z karetką, Ewa Sałacka zmarła.  Artystka zagrała w wielu produkcjach filmowych i sztukach teatralnych.

Marlena