agresja u przedszkolaka

Agresja nigdy nie pojawia się bez przyczyny, tym bardziej u małych dzieci. Agresja u przedszkolaka – jak sobie z nią poradzić?

Agresja u przedszkolaka

Zaobserwowanie agresywnego zachowania u przedszkolaka może wzbudzić niepokój rodziców. Wtedy opiekunowie starają się uspokoić dziecko, szczególnie gdy krzyczy i kopie w miejscu publicznym. Dziecko może w ten sposób zwracać na siebie uwagę. Problem pogłębia się, gdy nasza pociecha wyładowuje swoją złość na rówieśnikach z przedszkola. Agresja wymaga reakcji, ponieważ tego typu zachowania mogą się pogłębiać. Dziecko zaczyna przejawiać takie emocje ok. 2. roku życia, co zwiększa się wraz z jego wiekiem. Jeśli nie chcemy, by nasz maluch terroryzował wszystkich wokół, musi znaleźć odpowiedni sposób na to, jak poradzić sobie z agresją.

Jak sobie z nią poradzić?

Wiadomo, że nie należy dusić w sobie emocji, nawet tych złych,ponieważ wtedy mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Ale nie można też pozwalać dziecku na bicie czy obrażanie rówieśników. Z czasem, nasza pociecha nauczy się panować nad swoim zachowaniem, ale zanim to nastąpi, warto nauczyć się, jak postępować z małym agresorem.

Rodzic powinien być stanowczy i w momencie zaobserwowania agresywnego zachowania u dziecka,spoglądając mu prosto w oczy powiedzieć, że nie wolno bić, bo jest to bolesne. Dzieci naśladują zachowania dorosłych, to oni są dla nich autorytetem, dlatego warto zwracać uwagę, jak zachowujemy się przy dzieciach, czy kłócimy się i używamy wulgarnych słów. Maluch może przechwycić te zachowania, nawet jeśli do końca ich nie rozumie.

Warto tłumaczyć dziecku emocje i nazywać je konkretne. Lepsze ich zrozumienie pozwala dostrzec błędy w zachowaniu. Rozróżnienie dobrych od złych emocji jest bardzo ważne, więc najlepiej często rozmawiać o tym z pociechą, tłumacząc które zachowania są pozytywne, a które nie.

Problematyczne bywają akty agresji w miejscu publicznym. Wtedy rodzice starają się jak najszybciej uspokoić dziecko, by nie krzyczało i nie przyciągało wścibskiego wzroku przechodniów. Gdy przedszkolak zacznie być agresywny na spacerze czy w sklepie, najlepiej przytulić go tak mocno, że nie będzie mógł się nam wyrwać i poczekać, aż całkiem się uspokoi i wyciszy. Powtarzanie, że tak nie wolno, że malec ma się natychmiast uspokoić nic nie da i tylko wzmoże agresję.

Agresja jest negatywnym wyrazem emocji, więc możemy ukarać za nią dziecko, co także ma aspekt edukacyjny. Najlepiej zostawić dziecko w osobnym pokoju na kilkanaście minut, aż się uspokoi. Będzie miało czas na przemyślenie swojego zachowania. Po tym czasie rodzic powinien zapytać dziecko, czy wie za co dostało karę i jakie wyciągnęło z tego wnioski.

Znalezienie sposobu odreagowania złości to również dobra metoda na agresję przedszkolaka. Pokazanie dziecku, że zamiast bicia drugiej osoby,może podrzeć starą gazetę czy policzyć do dziesięciu jest dobrym treningiem emocji. Przedszkolak uczy się w ten sposób radzenia w trudnych sytuacjach i opanowania.

agresywne zachowanieOpiekunowie muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyegzekwowanie prawidłowych zachowań nie zawsze jest takie łatwe. Należy do skutku próbować, aż nasza pociecha się uspokoi i opanuje swoje uczucia. Konsekwentne działanie jest droga do sukcesu, także w wychowaniu dzieci.

Katarzyna Antos