Uczulenia mogą mieć różne oblicza. Informacje na temat alergii IgE-niezależnych pozwolą nam lepiej poznać ich specyfikę.

Alergia to reakcja obronna naszego układu immunologicznego. Taka odpowiedź organizmu może być IgE-zależna bądź IgE-niezależna. Czym różnią się te dwa rodzaje uczulenia? W naszym artykule przedstawiamy 5 rzeczy, które warto wiedzieć nt. alergii IgE-niezależnych.

Badanie IgE

Badanie IgE czyli wykonanie testu serologicznego polega na pobraniu krwi i sprawdzeniu jej reakcji z alergenami. Test sprawdza obecność przeciwciał IgE w naszym organizmie. Dzięki temu w bezpieczny dla pacjenta sposób można zdiagnozować alergię.

Występowanie alergii IgE-niezależnych

Alergia pokarmowa może występować w mechanizmach IgE-niezależnych. Oznacza to, że nie można zdiagnozować przeciwciał IgE. Taka sytuacja często ma miejsce przy atopowym zapaleniu skóry, które łączy się z alergią pokarmową.  Uczulenie pojawia się częściej u dzieci i młodzieży niż osób dorosłych. Alergia na produkty pokarmowe jest najczęstszą formą przy występowaniu takiego czynnika IgE.

Niezależne IgE

Taki charakter alergii może prowadzić do przewlekłego zapalenia układu pokarmowego w postaci zapalenia jelita grubego, odbytnicy czy celiakii.  Nieleczone, przewlekłe stany zapalne stopniowo wyniszczają przewód pokarmowy, co z kolei może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych i groźnych niedoborów.

Reakcje alergiczne

Objawy w przebiegu IgE-niezależnym pojawiają się po ok. 2 godzinach od spożycia pokarmu. Zmiany pojawiające się w organizmie mają związek z limfocytami, czyli komórkami krwi. Opóźnione reakcje często bywają nierozpoznawalne, co utrudnia prawidłową diagnostykę.

Co musisz wiedzieć o alergiach IgE-niezależnych? Nowe metody diagnostyczne

W celu dokładnego wykrycia alergii niezależnej IgE zaleca się wykonanie dodatkowych testów prowokacyjnych, które pozwolą potwierdzić uczulenie na dane alergeny.

Przy alergii pokarmowej IgE-niezależnej stosuje się obecnie nowoczesne metody diagnostyczne takie jak atopowe testy płatkowe. Badania te są szczególnie przydatne przy jednoczesnym występowaniu atopowego zapalenia skóry. Taka metoda pozwala na trafne określenie alergenów.